RS Servis Umursamazlığı

Muhammet Muhammet 02 Mart 11:54

yasal olarak tüm haklarımı da kullanacağım. Konuyla ilgili olarak Generali firmasından aracıma mini onarım ile birlikte kasko yaptırdım, yaklaşık 1,5 yıl sürede 3-4 defa RS Servis yolunu mini onarım sebebiyle tuttum. Her defasında farklı bahaneler ile çözüm bulmamakta direttiler. Son olarak birkaç gün önce çalıştığım adliyede aracıma sürtmeleri sebebiyle gittim. 2-3 cm uzunluğunda ufak bir göçük için bir çok farklı bahane ile yapmamakta direttiler. Ve kendisini kurum müdürü olarak tanıtan kişi dahil "biz bunu yapamıyoruz, ustamız bunu düzgün yapamaz, beğenmiyorsanız gidin başka yerde yaptırın" gibi saçmalar seviyede beyanlarda bulundular. Bu göçüğü dışarıda sorduğumda çok basit bir şekilde yapılabileceğini teyit ettirdim. Bunun dışında koltuk yenar kısmında yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir yırtık mevcuttu, bunu gösterdiğimde açıklamaları da "bizim ustamız yok, falanca yerdeki bayimize giderek yaptırabilirsiniz" falanca olarak bahsedilen yer de 300 km uzakta!

Bu cevapları aldığımda servisten ayrıldım ve Rs Servis'in müşteri hizmetlerini bir çözüm bulabilmek amacıyla aradım, şikayetimi kaydeden bayana fotoğrafları da gönderdim. Bir süre sonra geri döndüklerinde serviste verilen cevaplar ve daha fazla alakasız ve saçmalar şekilde cevaplar verdiler. Kendisini aramızda yapılan bir sözleşme olduğunu ve hangi maddede bu söylediklerinin bulunduğunu sorduğumda "böyle bir madde yok, biz sigorta firmalarına bu maddeleri ekleyin diyoruz eklemiyorlar" gibi absürt bir cevap vererek yapmamak için ellerinden geleni yapmaya devam ettiler. Serviste dahil yaptığımız ve iddia ettiğim tüm görüşmeler kayıt altında bulunduğu için sözleşme ile ilgili yasal hakkımı kullanacağım, benzer durumu yaşayanlara bu şekilde mahkeme yolu ile sözleşme şartlarının yerine getirilmemesi gerekçesiyle yasal haklarını kullanmaya davet ediyorum.

Cevaplar

profile-icon Muhammet 05 Mart 14:33

Müşteri hizmetlerinden ilgili bir bayan arkadaş birkaç defa aradı, sadece ona teşekkür ederim. Firmalarının kusurlu olduğunu bildiklerini belirtmesine rağmen yine bir çözüm sunamadılar. Web sitelerinin giriş sayfasında gayet açık şekilde yazan bilginin bile dolaylı yoldan müşteriyi kandırma amacıyla yanlış bilgi olduğunu kabul ettiler. Vermedikleri bir hizmeti yapabileceklerini ayrıca sözleşme ile de taahhüt etmektedirler. Tabi ben daha önce de yazdığım gibi durumun bu şekilde olacağını biliyordum. Yasal haklarınızı mutlaka arayınız müşteriler ile göz göre göre dalga geçen firmaların yanına kar kalmasın.

RS Servis Logo RS Servis 02 Mart 12:00

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler