RS Servis Sorun Çözüm Problemi

Raci Raci02 Eylül 17:25

16.07 Tarihinde bir kaza yaşandı tutanaklarıyla birlikte RS motora teslim ettim %100 haklı kabul edildim. RS motordaki yetkililerle görüşme sağladığımızda bunun onarımının yapılamayacağını bunun değişmesi gerektiğini söylediler eksper geldi. Aracı kontrol etti yazdı çizdi biçti gitti bayramdan sonra arayacağız dendi bekledik 1.5 ay oldu 2 gün önce ben geri dönüş yaptım o şekilde artık çağırdılar umurlarında değil gel gelelim parçaların geldiğini söylediler.

Bizi gönderdiler arabayı teslim ettik bugün tekrardan RS motora İzmir/sarnıç veya Gaziemir'deki RS motora gittim arabamın son durumunu öğrenmek için %100 haklı olmama rağmen ve kapının onarım değil değişmesini talep etmeme rağmen ve oradaki çalışan da değişecek kapı düzelmez dendi ancak bugün aldığım bilgi kapınız değişmeyecek karşı tarafın sigortası göndermedi olarak bilgi verdi.

Birazcık sert yapınca eleman '' abi müdürler görüşmüş karşı sigortanın yetkilisi bizim müdürü aramış böyle karar vermişler bizi müdürler ondan böyle yapıyoruz '' olarak bilgi verdi burası kurumsal bir firma değil sanırsam %100 haklı ve kapının değişim talebini istememe rağmen içeri çökmüş kapıyı onarmaya çalışacaklar bundan önce A*** K*** e götürdüm oda kapının değişmesi gerektiğini söylediler emin olun şu anda gidip arabamı almaya ve dosyalarımı almaya gidiyorum.

1.5 aydır ben aramasam müşterinize geri dönüş bile yapamıyorsunuz benim haberim olmadan arabam hakkında yapılacak işlemler ne hikmetse servis müdür tarafından değiştirilebiliyor. Sonunda kadar şikayetçi olacağımdan da emin olabilirsiniz.

Gelişme :

6 gün önce

'16.07.2020 Tarihinde bir kaza yaşandı tutanaklarıyla birlikte RS motora teslim ettim %100 haklı kabul edildim. RS motordaki yetkililerle görüşme sağladığımızda bunun onarımının yapılamayacağını bunun değişmesi gerektiğini söylediler eksper geldi. Aracı kontrol etti kapının onarımının yapılamayacağını değişmesi gerektiğini yazdı formuna gitti bayramdan sonra arayacağız dendi bekledik 1.5 ay oldu 2 gün önce ben geri dönüş yaptım o şekilde artık çağırdılar umurlarında değil gel gelelim parçaların geldiğini söylediler.

Bizi gönderdiler arabayı teslim ettik bugün tekrardan RS motora İzmir/sarnıç veya Gaziemir'deki RS motora gittim arabamın son durumunu öğrenmek için %100 haklı olmama rağmen ve kapının onarım değil değişmesini experin bile kabul etmesine rağmen ve oradaki çalışan da değişecek kapı düzelmez demesine rağmen ancak bugün aldığım bilgi kapınız değişmeyecek Axa sigortanın müdürü aradı onarmaya çalışın dedi bizde onarmaya çalışcaz dendi. Sebebini sorduğumda onlar bizim partnerimiz onların dediğini yapmazsak olmaz tarzı konuşmalar geçti. Madem sigorta şirketi sizin partneriniz bizde müşteriyiz kapıdan girerken temsilcinizi ve eksperi görevlendirmeyin kendi kendinize karar verin. Sonra biraz sert yapınca.

' abi müdürler görüşmüş karşı sigortanın yetkilisi bizim müdürü aramış böyle karar vermişler bizi müdürler ondan böyle yapıyoruz '' olarak bilgi verdi burası kurumsal bir firma değil sanırsam %100 haklı ve kapının değişim talebini experin ve oradaki kaza temsilcinizin istemesine rağmen içeri çökmüş kapıyı onarmaya çalışacaklar bundan önce a*** k*** e götürdüm oda kapının değişmesi gerektiğini söylediler emin olun şu anda gidip arabamı almaya ve dosyalarımı almaya gidiyorum.

3 aydır ben aramasam müşterinize geri dönüş bile yapamıyorsunuz benim haberim olmadan arabam hakkında yapılacak işlemler ne hikmetse servis müdür tarafından değiştirilebiliyor. Sonunda kadar şikayetçi olacağımdan da emin olabilirsiniz. Ve hala işlemlerim yapılmadı beni mağdur ettiniz sonuna kadar davacı olacağım. Bu firmaya arabasını götürcek insanların bir kere daha düşünmesini tavsiye ediyorum.''müşteri memnuniyeti değil sigorta şirketi memnuniyetini düşünen bir firma bilgi mahiyetinde dip not''

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Raci 03 Eylül 17:30

Pelda hanım çok ilgilendi kendisini de uğraştırdım kusura bakmasın teşekkür ederim

profile-icon Raci 03 Eylül 17:30

Pelda hanıma çok teşekkür ederim çok ilgili

profile-icon Raci 03 Eylül 13:09

Genel müdürlükten arandım bakalım durum ne olacak.

RS Servis Logo RS Servis 02 Eylül 19:57

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler