RS Servis Pişmanlıktır, Bir Daha Asla

Yusuf Yusuf17 Eylül 18:18

Haziran ayında arabamın tamponundaki 10 cm'lik çizikler (2 adet) için servise başvurdum. 1 eylüle randevu verdiler. Sorunları belirtirken yan çamurluktaki iz için bana boyanması lazım dediler boyasız olmaz dediler. Kabul etmedim o kısmı ve dışarıdan boyasız yaptırdım. Aracı teslim ettikten sonra zamanında elbette vermediler ne zaman çıkacağını sürekli arayarak sıkıştırarak öğrenmeye çalıştım en son 7. Veya 8. Gün teslim ettiler.

Tavanda fındık kadar belki de daha küçük bir göçük oluşmuştu. Bunun düzeltilmesi için boyasız hasar onarım ustasının gelecek hafta geleceğini söylediler. 20-30 dakika içine arabayı alabileceğimi belirttiler. Tamam dedim randevuyu işlerinden dolayı gidemedim. Bir sonraki hafta randevu gününde gittiğimde arabayı bırakmamı söylediler akşam çıkacakmış ve işi bitince arayacaklarmış. Tamam dedim 16.30 'da aradığımda aracın hazır olduğunu öğrendim. Yani ben sıkıştırıyorum aracın durumunu öğrenmek için. Aracı servis bahçesinde gördüm. 

İnceledim ve inanamadım. Hiçbir işlem yapılmamış üstüne ışığı yatay ayarlayıp baktığınızda çok ince bir hat göçük çizgisi oluşmuş. Yani hem gocuk düzelmedi hem de ekstra iz oluştu. Kendilerine daha önce buna benzer sorun yaşadığında götürdüğüm usta 5 dakika yaptı. Tavan döşemesinin altından girdi çok kısa ve düzgün şekilde yaptı dedim. Bende girerdim oradan yapardım ya tavan döşemesi kırılırsa diyor ve onun için mini onarım hakkı olan araç için 200 TL maliyet istiyor.

Bende oradan yapardım diyerek itiraf ettiler yapamadıklarını Tavandan vakumlama ile göçük mü düzeltilir? Bu öyle bir göçük mü? Teslim ve yapılan iş tutanağını imzalamaya gelince şerh düştüm işlem gocuğu düzeltilmemiş diye.

Generali sigortayı aradım durumu bildirdim ilgilendiler ancak sonuç şu an için yok. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Yusuf 23 saat önce

RS Servis konusunda fikrim değişmedi İşçilik ve servisteki tutum berbat Ancak Müşteri Temsilcilerinden Pelda Hanıma çok teşekkür ederim 2 ay geçmesine rağmen ilgilendi defalarca Ancak benim RS servise güvenim kalmadığı için sunduğu çözüm önerisini kabul etmedim.

RS Servis Logo RS Servis 18 Eylül 08:27

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler