Rs Servis Kötü İşçilik Ve İlgisizlik

Aydın Aydın16 Eylül 13:46

- göçük düzeltmesini kötü yapıyorlar. Keşke göçük kalsaydı diyorum o derece. - lokal boya ile uğraşmıyorlar parçayı komple boyamak lazım diyorlar -1 ay sonraya randevu veriyorlar -2 defa mini onarım yerlerini gösterdim 4 kusurdan sadece 1 tanesini yapmışlar. 1 ay sonra çoğu hasar onarımsız almak zorunda kaldım -sigortadan boyama hakkınız 4 adet biz de hepsini kullandık diğer onarımları yapmadık dediler. Üstüne eğer diğerlerini de isterseniz şu kadar para vermeniz lazım dediler. Aracı teslim belgesini imzalarken baktım 2 adet boyama yapılmış yani 2 hakkım daha varmış. Affedersiniz diyorlar - RS genel merkeze yaptıkları kötü onarımların fotoğraflarıyla birlikte mail attım cevap vermeye tenezzül bile etmediler. - çalışanlar sizinle tartışmaya giriyorlar, amaç tamirden anlamayan müşterilerden sigorta harici de para kazanmak. -işçilik kötü. - bu servisle anlaşmaları Sompo Japan Sigorta'yı sırf bu sebeple bırakacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Aydın 16 Eylül 16:37

Murat bey merkezden aradığını belirterek bana ulaştı. Mevcut sorunun bir çözümü maalesef yok ama telafisi için neler yapılabilir o konuda da önerisini sundu. Kendisine ilgisi için teşekkür ediyorum ancak bu tür şikayetlerin ki diğerlerini de okuduğumda çoğu birbirine benzer görünüyor, çözümü için servislerde ciddi bir gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum.

RS Servis Logo RS Servis 16 Eylül 14:14

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler