RS Servis Kendi Rızam Olmadan Aracımla İlgili İşlem Yapılma Sorunu

Mustafa Mustafa 10 Nisan 15:39

Yaşamış olduğum bir kazadan dolayı (sol arka kapı ve davlumbazı) aracımı RS Yenibosna servise götürdüm. Servisin müdürü ile konuştuğumuzda kapının ve davlumbazın boyanarak düzeltilebileceği konusunda anlaştık. Ekstra olarak tamponların boyaya ihtiyacı olduğunu ve boyatmak isteyip istemediğimi sorduğunda, tamponlara işlem yapılmamasını çünkü arabamı (Seat Leon Style) farklı modele dönüştüreceğimi söyledim. Daha sonra anlaşıp evime gittim.

Aracımı teslim almaya gittiğimde arka kapının mükemmel işçilikle yapıldığı ve arka tamponunda boyandığını gördüm. Arka kapıyı boyamaması gerektiğini söylediğimde ise mini onarımdan yaptırdığını ve ücretsiz olduğunu söyledi. Daha sonra tramere kaç para işlendiğini sorduğumda biz buradan veremiyoruz, size eksper şirketinden mail gelecek denildi ve ben aracımı aldım evime dönüp mesaj beklemeye başladım. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Asıl iş bundan sonra başlıyor.

15 günü aşkın süre içerisinde mesaj gelmeyince 5664 den hasar kaydına baktığımda başımdan aşağı kaynar sular döküldü. 4.276 TL hasar kaydı (sanıyorum ki sadece boyama) eksper şirketini arayıp sorduğumda kapıya boya işleminin yapılmadığını, değiştirildiğini ve tamponun boyasının sigorta poliçemden yapıldığını öğrendim. Bunun üzerine servise gittim konuştum eksperi arayıp düzelteceğini söyleyip tekrar beni Eve gönderdi. Daha sonra proforma yi almaya gittiğimde düzelmediğini gördüm.

RS Servis müşteri temsilcisiyle görüştüm. Bana gerekli bilgilerin hasar koordinatörümüzle görüşeceğini ve halledeceğini söyledi. Tabi ne arayan ve soran. Tekrar ulaştım ve beni aramasını rica ettim. Beni arayan hasar koordinatörü ile toplam 27 dakikalık bir görüşme yaptık. Kısaca özet geçecek olursam. Ben arka kapımın boyanarak kurtarılamadığını (dışarıda ki ustalara sorduğum da boyamadan bile düzeltilebilir denildi) anladığımı fakat arka tampon ücretinin Tramer'den silinmesini ya da yapamıyorsanız iade edilmesini istediğimi dile getirdim.

O da beni anladığını ve yapılan işlem olduğu için eksperden düzeltme de yapılamayacağını ve herhangi bir ücret ödenmeyeceğini bildirdi. Çok fazla ayrıntıya girmeden (serviste başka işlemlerde yaptırdım, onlardan da memnun kalmadım ama konuyla farklı olduğu için yazmıyorum) tek bir çarpıtma dahi olmadan anlattım. (tek tek isimlerini de verebilirim fakat ticari ahlak gereği buraya yazmadım.) aynı zamanda Tüketici Mahkemesi'ne de başvurduğumu sizlerle paylaşmak isterim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

RS Servis Logo RS Servis 10 Nisan 15:43

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler