20 Ağustos
#12461477

RS Servis Can Güvenliğimizi Hiçe Sayıyor!

35**1184 plakalı eşimin kullandığı aracımızla 05.07.2019 tarihinde ufak çaplı bir kazaya karıştık. Generali şirketinden almış olduğumuz kaskoya istinaden bildirimde bulunup aracın servise çekilmesini talep ettik. Çekici geldi ve aracımızı alıp Gaziemir RS servise teslim etti. Buraya kadar her şey normal ilerlerdi. Fotoğraflarda görüleceği üzere bu kadar küçük bir hasar için tam 25 gün aracı teslim almayı bekledik. Her aradığımızda parça temini beklediklerini söylediler. Bizde yoğunluktan olduğunu kabullenip 05.08.2019 tarihinde aracı akşam vakti teslim alıp evimize döndük. Ertesi gün diğer aracımızla 13 günlük bir tatile çıktık. Tatil dönüşünde eşim birkaç gün söz konusu araç ile iş yerine gidip geldi. 19.08.2019 tarihinde eşim ağlayarak beni aradı, seyir halindeyken aracın birden fren yaparak olduğu yerde döndüğünü çok korktuğunu söyledi. Hemen yanına gittim ve aracın sol tekerleğinin kilitlendiğini dönmediğini fark ettim. Olay 20-30 km hızla ve ara sokakta yaşandığı için neyse ki başımıza bir kaza gelmemişti. Yaşadığım ilçede ki en yakın oto servisi aradım ve gelip durumu tespit etmelerini istedim. Araç atölyeye çekildikten sonra ustam sırası ile anlattı. Aracın sol teker rulmanının dağıldığını, jantta büyük oranda yamukluk olduğunu ve rot ayarının bozuk olduğunu söyledi. Teker kilitlenmesinin sebebi olarak rulmanı gösterdi. Ne yazık ki 25 gündür onarımda olan aracımızın sol tekerden darbe almasına rağmen aks rulmanı değiştirilmemişti. Üstelik jant olduğu gibi düzeltilmeden takılmıştı. RS Servis yetkililerine soruyorum aracımı teslim almaya gelirken yanımda ustamı mı getirmem gerekirdi ki canımızı hiçe saymayın? Şu an araçtan da RS Servisten de benim böyle mağdur olmama sebep olan Generali sigortadan da soğudum. Yaptığınız (Jant kapağını takmak yerine elimize tutuşturmanız, LED far ampulleri mi sökerken kırıp poşete doldurup da teslim etmeniz, gündüz ledlerinin kablo bağlantısını yapmamanız, akü kutup başını söktükten sonra sıfırlanan radyonun kodunu girmeden teslim etmeniz. ) gibi ufak tefek eksiklikleri hoş gördük ancak bu kadarı fazlaydı.
Yaşanan bu durum sokak arasında düşük süratler de olmayıp ta kalabalık trafikte 90-100 km hızlarda gerçekleşseydi araçtan sağ çıkmamız mümkün olmazdı. Can güvenliğimizi hiçe sayamazsınız. Konu ile ilgili tüm yasal haklarımı kullanacağımı bilmenizi istiyorum.

Engin Engin 2.915 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • RS Servis Temsilcisi20 Ağustos

    Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

Ziyaretçi Yorumları