01 Kasım
#12888461

RS Servis Araçta Hasar Oluşturdu

06 beb *** Alfa Romeo mito aracımı tampon hasarı için kendi ustama götürdüm. Sonrasında Unico Sigorta'yı aradım ve RS Servis'e getirirseniz mini onarımdan hasarsızlık indiriminizi bozmadan yapabileceklerini belirttiler. Bunun üstüne Unico sigortaya güvenerek aracımı RS Şaşmaz Servis'ine götürdüm 27 Eylül tarihinde. Parça tedarik sorunu yüzünden 1 Kasım tarihinde aracımı teslim edilmesi için arandım. Aracımı almaya gittiğimde aracın bir sıkıntısı olmadığını tamponu düzelttiklerini söylediler. Bende aracı kontrol etmeden almak istemedim. Kontrol ettiğimde kaput üzerinde çatlaklar olduğunu gördüm. Bu çatlaklar aracı vermeden yoktu. Bunu söylediğimde 1 gün içinde düzeltebileceklerini ve şu an yoğun olduğunu 1 hafta araç sizde kalsın sonra getirin hallederiz dendi. Ben aracı kontrol etmesem bu şekilde bana vereceklerdi ve sigorta şirketini ve expertizi arayacağımı belirttim.


Sigorta şirketi ile telefon görüştükten sonra RS Servis'i araçta bu çatlakların önceden olduğunu iddia ettiler. Aracı ilk servise getirdiğim resimlere bakalım dedim ve baktığımızda çatlakların olmadığı görüldü. Bunun üzerine yakından çekilmediği için gözükmüyor diye üste çıkmaya çalıştılar. Tampon ve far değişimi sonrasında kaputtaki çatlakların nasıl oluşturduklarını bilmiyorum ve suçu üstüme yıkmaya çalıştılar. Aracımı orada tutmamak için aldım bir hafta sonraya kaput boyası için randevu verdiler. Ben bu aracımı oraya güvenip nasıl tekrar vereceğim. Araç düzgünmüş gibi sorunu söylemeden teslime etmeye çalıştılar. Bu şekilde aracı almayı kabul etmediğimde işler yoğun bir hafta sonrasına verebileceklerini söylediler. Kendi yaptıkları çatlaklar yüzünden 1 hafta daha beklemeyi kabul etmiyorum. Sorunu en kısa sürede çözülmesini istiyorum. Unico Sigorta'ya güvenip kendi ustam yerine RS Servis'e getirdiğime çok pişmanım ve mağdur oldum. Aracımın kaputundaki çatlak ile nasıl teslime etmeye cesaret ettiklerini algılamıyorum.

Tuğçe Tuğçe 1.471 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuğçe2 g

    Genel Merkez'Den Selda Hanıma'a teşekkür ederim. Ancak RS Servis Şaşmaz Şubesinden hiç memnun kalmadım.

  • RS Servis Temsilcisi02 Kasım

    Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler