Cevaplar

profile-icon Celal 27 Temmuz 17:08

Yaklaşık 10 ay aradan sonra Hasar direktörü Abdurrahman bey beni aradı ve orijinal cam takabileceklerini söyledi. 22.07.2020 tarihinde orijinal cam değişimi gerçekleşti. Keşke Abdurrahman bey ile daha önce tanışmış olsaydık belki de sorunum çoktan hallolmuş olacaktı. Bu arada Müşteri temsilcileri Tuğba hanım ve Pelda hanım da telefonlarda daima nazik oldukları için onlara da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

profile-icon Celal 02 Haziran 14:31

Mağduriyetim halen devam ediyor. Orijinal Pilkington marka camımda Atermik (u. V. Ve diğer zararlı ışınları süzme özelliği) özelliği var. Bu özellik güneş yanıklarını, döşemelerin ve torpidonun zarar görmesini engelliyor. Ama takmayı teklif ettikleri yerli camda bu özellik yok.

RS Servis Logo RS Servis 06 Ocak 14:28

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Celal 02 Haziran 14:29  

    Mağduriyetim halen devam ediyor. Orijinal camımda Atermik (u. V. Ve diğer zararlı ışınları süzme özelliği) özelliği var. Bu özellik güneş yanıklarını, döşemelerin zarar görmesini engelliyor. Ama takmayı teklif ettikleri yerli camda bu özellik yok.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler