RS Mersin Servis Aracın İşlerini Bitirmeden Hasarlı Ve Geç Teslim Etti

Murat Murat12 Ağustos 09:08

Mersin RS Servis'te 16 Temmuz 2020'de teslim edip 23 Temmuz'da bitirilmesi taahhüt edilen aracımı kaporta ve boya onarımı için verdikten sonra işleri bitirilemediği için 26 Temmuz 2020'ye ek süre verilerek 3 gün sonra aracı teslim almak için gittim. İlk başta uygun makine teçhizat ekipman kullanılarak yapılması gereken kapı kavislerinin onarılmadığını, arka tampon pasta cila işleminin yapılmadığını, tamponun yerine oturtulmadığını tampon üzerindeki far altı lastiklerinin kaybedildiğini, tavan döşeme kumaşında minik delik açıldığını görmem nedeniyle eksik yapılan işlerin ve kaybolan malzemelerin tamamlanmasını istedim. 

Bana sanki lütufta bulunuyorlarmış  gibi sadece arka tamponun pasta cila işlemini zoraki tamamladılar. Yeni boyanmış Arabamın kapılarını gözümün önünde ellerini kullanarak tahta takozlarla sıkıştırarak düzeltmeye çalışırken kapı eşik ve üst kısım boyalarına hasar verdiler, macun yapılan yerler çatladı. Ancak ön tampon ve sol farın yerine oturtulamayacağını bu işi yapamayacaklarını söylediler. Arabamın ön tampon ve farları arasında 1,5 cm civarında boşluk bırakarak teslim ettiler.

 Arka Tampon kısmının boya sonrası pasta cila işleminin yapılmadığını fark ettim tekrar götürüp yaptırdım. Arabayı aldıktan sonra kapı iç boyalarında çizikler olduğunu, tamponun yerine oturtulamadığını, Ön sol farın yerine oturtulmadan tamponun amatörce vidalanarak tutturulduğunu vida üzerine macun ve boya atıldığını sonradan fark ettim. 400 TL ücret ödeyerek arabaya detaylı temizlik yaptırmış olmama rağmen koltuk altlarına ve kapı aralarına havalandırma ızgaraları na giren beyaz macun tozları nedeniyle Arabam eski görünümüne hala kavuşamadı.

 Sağ Tavan döşeme kumaşında küçük delik açılmıştı. Aracı teslim etmeden önce sağlam olan Ön torpido kalorifer ızgarasının kırık olduğunu, kapı camları kumanda düğmelerinin, sağ çamurluk mini sinyalinin çalışmadığını, tavan bagaj çıtası boyalarının attığı, kapı eşik boyasında darbeye bağlı çatlak ve mini göçük olduğunu gördüm. Arabamın sağlam teslim ettiğim parçaları hasarlı ve arızalı olarak geri verildi. 

Kurumsal bir firmanın veya dürüst bir esnafın yaptığı işin ve hataların arkasında durarak eksiklikleri telafi etmesi, verdiği hasarları gidermesi gerekmez mi? Yapılan işle ilgili hasarlar için arama yaptığımda telefonlara cevap verilmemektedir. Aracı berbat halde geç teslim ettiler. Bir daha aracımı RS firmasına teslim etmeyi düşünmüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

RS Servis Logo RS Servis 12 Ağustos 09:23

Değerli Müşterimiz; Konuya ilişkin, inceleme işlemi derhal başlatılmış olup, RS Servis Müşteri İlişkileri Sorumlusu en kısa süre içerisinde, sizin ile iletişime geçecektir. Saygılarımızla RS Servis Genel Merkez 0850 777 40 77

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler