Rs Servis Groupama Şikayetleri

(17 şikayet)
Şikayet Konuları

2019 Yılında yılında Groupama Sigorta'dan kasko yaptırdım. Sigorta ve RS yetkilileriyle görüşmemde Tramer kaydına geçmeyen ve hasarsızlığı bozmayan ''Mini Onarım'' hizmeti olduğu söylendi. Bende buna istinaden …

09 Temmuz AdemAdem 1.113

Ugur'un Teşekkür Mesajı

Gülden Hanım çok teşekkür ederim.
30 Mayıs UgurUgur 2.350

Mehmet'in Teşekkür Mesajı

26.09.2018 tarihinde yapmış olduğum şikayet dilekçem RS Servis genel merkezi tarafından anında iletişime geçilerek ortada oluşan sıkıntıyı çözmek adına hemen çözüm üretilme yoluna geçilmiştir. RS Genel merkezi nden Gülden altunöz hanımefendi gerekli ne varsa başından sonuna kadar tüm işlem ve işleyişlerle ilgilenmiş olup ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca RS Servis Şaşmaz şube hasar danışmanı Kemal erol bey de gerekli işlemlerde yapılması gereken ne ise yapmış ve ilgilenmiştir. İlgilerinden dolayı RS servise teşekkürlerimi iletirim.
26 Eylül 2018 MehmetMehmet 3.497

Metin'in Teşekkür Mesajı

Özellikle Gülden Hanım. İn ilgisinden çok memnun kaldım. Dediği saatte aradı. Sorunumla yakından ilgilendi. Sorunumun çözümü için elinden geleni yaptı. Şu anda (07.08.2018) aracım RS Maslak Servisinde, ufak tefek atlanmış sorunların çözümü için sabah aracımı bıraktım. Hakan bey yakından ilgilendi. Hakan bey servis girişinde karşıladı. 08.08.2018 öğleden sonra inşallah aracımı teslim edilecek. Keşke bunlar yaşanmasaydı, keşke işleyen bir sisteminiz olsaydı. Sıradan bir vatandaş olarak aracımı teslim edip, zamanında veya minimum gecikmeyle aracımı teslim alabilseydim. Tekrar teşekkürler Gülden Hanım. Sağ olun.
02 Ağustos 2018 MetinMetin 2.197

Esra'nın Teşekkür Mesajı

RS İstanbul Genel merkezden Gülden Hanım’a konuyla ilgili teknik açıklamaları ve çözümcü yaklaşımı nedeniyle çok teşekkür ederim. Keşke yetkili servis çalışanları da aynı hassasiyet ve özeni gösterselerdi de bu sorunlar yaşanmasaydı. Ama yine de servis çalışanlarıyla ilgili bu sorunu çözerlerse kurumsal olarak kazanacaklarını düşünüyor genel merkezin ilgisi için teşekkür ediyorum.
28 Mart 2018 EsraEsra 4.106

Fatih'in Teşekkür Mesajı

Birçok sorun yaşadığım firmanın Maltepe şubesine teşekkür etmeyeceğim. Özellikle de Maltepe Şube müdürü Derya hanımın üslup ve yaklaşımından zerre hoşnut olmadım. Yalan söylüyomuşum tarzı tavrına bayan olduğu için sert karşılık vermedim bu da bilinsin. Yalnız bu süreçte yaşadığım problemle yakından ilgilenen genel merkezden Gülden hanıma ve mini onarım müdürü Serkan Bey e sorunları çözmek adına göstermiş oldukları ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ederim.
13 Şubat 2018 FatihFatih 6.026

Ahmet'in Teşekkür Mesajı

Problem çözüldü. Talat bey ve Gülden hanıma teşekkür ederim
01 Şubat 2018 AhmetAhmet 4.105

İlknur'un Teşekkür Mesajı

RS Servis Müşteri Hizmetleri Gülden şikayetim yayınlanmadan aradı ve  aracımı  tamir için yarın teslim edebileceğimi söyledi. Hızlı dönüş ve  sorunumun çözümlenmesindeki nazik yaklaşımları için çok teşekkür ederim. Ayrıca sorunumun hemen hallolmasını sağlayan Sikayetvar.com 'a da çok teşekkür ederim. İlknur Ş.
09 Ocak 2018 İlknurİlknur 3.706

Emne'nin Teşekkür Mesajı

Buradan şikayetim sonrasında RS Servis tüm birimleriyle oldukça destek oldular ve 4 aydır süren sıkıntım giderildi hepsine teşekkürler... Özellikle Merkezde görevli Gülden Hanım. A tüm süreci profesyonelce yürüttüğü için ve Maltepe Şb.. Deki Yusuf ustaya desteği ve emeği için özel teşekkürlerimi sunarım...
07 Kasım 2017 EmneEmne 3.604

Gökhan'ın Teşekkür Mesajı

RS Servis personellerinden Sn. Gülden hanım konu ile çok ilgilenmiş olup sorun çözülmüştür. Kendisine çok teşekkür ederim. saygılarımla
18 Eylül 2017 GökhanGökhan 2.988

Çağatay'ın Teşekkür Mesajı

Firma çok kısa bir süre içinde iletişime geçti. Sorunumun çözüme kavuşmasını sağladı. Teşekkürler
28 Ağustos 2017 ÇağatayÇağatay 2.824

Bahadır'ın Teşekkür Mesajı

Gülden Hanım arayarak yardımcı oldu. Teşekkür ederim...
14 Şubat 2017 BahadırBahadır 4.684
1 2

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları