24 Kasım 2017
Yorum Yap
#9823205

Royal Halı Sigorta Sürecinde Halısına Sahip Çıkmaması ve Müşteriyi Uğraştırma Süreci!

Royal Halı'dan 2016 Şubat ayında 2 adet Kasen grubu halı aldım. Halıya çöp suyu ve çay lekesi damlaması ve çıkmaması sonucu sigorta sürecini başlatmak istedim. 2016 Mayıs ayında süreci başlattım. 2017 Kasım ayı sonuna ulaştık ancak çözüm hala bulunamadı. Halılarımı aldığım bayi çalışmayı bıraktığı için başka bayilerden Kasen grubu kendi halılarımı buldum ki Ankara MK bayisinin bulup göndermesi gereken işlemi ben yaptım. İstanbul Dudullu Adalılar bayisinden halılarımı bulup anlaştım kendi bayım olmamasına rağmen hiçbir sıkıntı çıkarmadılar.


Royal fabrika ve en büyük bayisi olan Ankara MK tam 1,5 yıldır beni süründürüyor. Royal'den N*** Hanım la görüşüyor idim. Elimden geldiğince müsama gösterdim. Tüketici Mahkemesine gittiğimde her şekilde paramı alabiliyorum. Ben sorunsuz halılarıma kavuşmak istediğim için bekledim. Sonuç ise paramla rezil oluyorum.


Oluyorum. Şimdi tutuşup beni a

Aylin 4.922 Okunma

Cevaplar

  • Royal Halı Temsilcisi28 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz; ROYAL HALI olarak; ürünlerimiz ve hizmetimiz ile ilgili her türlü talep ve önerileri kalite standartlarımızı yükseltme amacıyla değerlendirileceğini bildirmekten mutluluk duyarız, ROYAL HALI ‘ya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Konu ile ilgili olarak bölge bayisinden bilgi beklenmektedir. İyi Günler Dileriz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler