Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Yeni Renault Clio 5 Touch Bitmeyen Çile

7.081görüntüleme
Özlem
Özlem 18 Kasım 2020 18:49

Mart ayı başında aldığım Yeni Clio Touch marka aracım, aldığım ilk günden beri sürekli sorun çıkartmakta. Kliması çalışmıyordu, stop start hata veriyordu, defalarca servise gittim, en sonunda çalışmadığı kanaatine vardırlar nihayet, kompresör siparişi verildi, onu bekledim. Klima sorunu halloldu. Bu kez araba trafiğin ortasında zırt pırt stop etmeye başladı. Bunun yanında stop start sürekli uyarı veriyor. Otomatik farlar devreye girmiyor falan gibi sorunlar da cabası. Stop etme sorunu ve diğer sorunlarla alakalı önce yapacak bir şey yok, güncelleme bekleniyor denildi. Sonrasında stop etme durumu sıklaştı ve tekrar servise gittiğimde aracın beyninin değişmesi gerektiği söylendi ve sipariş verildi. Sıfır aldığım aracın kliması değişiyor beyni değişiyor. Bakalım bundan sonra ne olacak derken; bu sabah beyin değişimi için bırakmış olduğum aracımı Reno Mais İzmir Şube'den almak için iş çıkışı kendilerini arayarak araçla beni almalarını rica ettim.

Yoğun olduklarını, beni alamayacaklarını, zaten mesainin de bitmek üzere olduğunu vs. Söylediler. Ne yapacağım araç yarına mı kalacak dediğimde ise "taksiye atlayın gelin" dediler. Ben sanki taksiye binileceğini bilmiyorum. Nasıl bir davranış biçimi anlayamadım. Zamanımdan yeterince ödün veriyorum zaten servise git gel git gel. Bu süreç beni çok yıprattı. Sıkıldım artık gerçekten, Renault'tan da, servise gidip gelmekten de... Benim kullanımımla ilgili hiçbir hatam olmamasına rağmen aylardır sıkıntısını çeken benim. Şu an iş yerinde mahsur kaldım. Çünkü bir arabam var ama yok! Beni alma zahmetine katlanamayan şube yetkilileri var. Bu araç aldığım günden beri uğraştırıyor. Daha fazla sorun istemiyorum.

Renault Logo
Renault19 Kasım 2020 11:55

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler