sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault'tan Deyişe Değişe Hal Olan Döner Kontaktör!

Uğur Uğur1 yıl önce

2006 model Renault Megane araca sahibim. Bu aracı aldığım günden beri buraya döner kontraktör arızası yazıyorum. Aracı aldım neredeyse her iki yılda bir bu döner kontaktörü değiştiriyorlar. Ama kesin çözüm yok. Arabayı Renault bayisinden aldım. İlk aldığımda arızalandı hemen değiştirdiler. Ama nasıl bir değiştirme farklı sıfır arabadan çıkartıp benim arabama taktılar.

Daha sonrasında tekrar arızalandı, garantili cihaz diyorum yok seri numarasına bakıyoruz garantili falan değil ya nasıl olur derken hemen bir sus payı yine değiştirdiler fakat yine arızalandı yine değiştirdiler şimdi tekrar arızalı. Ben buradan şunu anlıyorum ki bunda başka bir problem var. Renault sadece gözümü boyamak için bu cihazı değiştirip gönderdiler. Ben bu arabadan aldığım günden beri hayır görmedim maddi durumum el vermediği için de değiştiremedim. İlk zamanlar sürekli servise götürdüm her bakımını serviste yaptırdım baktım gördüm ki çözüm yok.

Döner kontraktör çıkıyor garantiden değişiyor hop arabanın aksları bozuk tamam değiştirelim bir daha bozuluyor. Kendime şu anda özel Renault onaylı servis bulup yaptırıyorum yine aynı sorunlar Bu döner kontaktörün çözümü yok mu daha ne kadar değiştireceğiz bunu servisteki arkadaşlarımız bilmiyor mu konunun kesin çözümünü nasıl bulacağız. Ben artık bu durumdan sıkıldım bunaldım. Bir aracın her yıl bu parçası mı değişir. He bir de bu arada aldığımız günden beri direksiyonda kilitlenmiyor nedenini kimse ses etmiyor nedense işte döner kontaktör bozuluyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Uğur 3 ay önce

Şikayeti yazmamın üzerinden tam tamına 1 yıl geçti. Hiç kimse beni aramadı. Bir daha bu firmanın yanında bile geçmem

profile-icon Uğur 6 ay önce

Hiç kimse iletişime geçmedi geçen süre zarfında

profile-icon Uğur 1 yıl önce

Ne kimse aradı ne kimse sordu buraya bu cevabı yazıp konuyu kapamışlar. Destek sıfır

Renault Logo Renault 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz Sn. UĞUR G., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler