03 Eylül 2018
#10854086

Renault'ta Sorunun Çözülmemesi!

1 yıl önce 2012 model Fluence Privilege 87000 km de 2. el araç satın aldım aracı aldıktan 1 ay sonra vites geçişlerinde ses gelmeye başladı şanzıman beyninin değişmesi gerektiği söylendi serviste yaklaşık olarak 13-14 bin TL masraf olur dendi başka bir özel serviste 8500 TL harcayarak bu sorun giderildi, 1 ay önce aracı çalıştırırken vites kutusu kontrol et, vites kutusu hararet, yokuş kalkış desteği kontrol et gibi uyarılar vermeye başladı özel servise götürdüğümde aküden olabileceğini söyledi aküyü kontrol ettiğinde akünün değişmesi gerektiğini söylediler aküyü değiştirdim akü değiştiğinde ilk çalıştırmada ESP devre dışı uyarısı verdi usta olabilir hataları silelim dedi, bu işlemden sonra çıkan problemler ise korna çalışmıyor, arabanın frenleri tutmuyor resmen arabayı zorla durduruyorum, direksiyon kilidi devre dışı ve vitesle ilgili hatalar devem ediyor şu anda ne yapacağımı bilmiyorum servise gitmek kabus insanlar bir şekilde birikimleri ile araba satın alıyorlar ve kandırılıyorlar, Renault markasından nefret ettim bundan sonra Renault mu asla böyle bir marka nasıl olur da kronik denmesine rağmen bu arabaları satar.

Sertaç Sertaç 7.213 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sertaç17 Eylül 2018

    Ankara Coşkun Altınkaynak sevisinin 22000 TL çıkarttığı masrafı şanzımancı 1000 TL'ye halletti bu nasıl bir mantık nasıl bir firma anlayışı cidden aklım almıyor söyleyecek söz yok.

  • Sertaç04 Eylül 2018

    Bu sabah Ankara Coşkun Altınkaynak yetkili servis aracı kontrol etti ve bana 22000 TL masraf çıkarttı arabayı ben 1 sene önce kıt kanaat 51500 TL'ye birikimlerimle almıştım böyle bir markaya gövenmekle hata yaptığımı ne yazık ki tüm birikimimi çaldırarak anlamış oldum yazıklar olsun.

  • Renault Temsilcisi03 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. SERTAÇ YALÇIN, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları