Renault 2020 Yılındaki Soruna Bakın

Halil Halil30 Mart 13:18

Bende 3 adet Renault marka araç var. Bir tanesi de şu an siparişte/üretimde. Araç bluetooth hoparlör-telefon bağlantısında yaşanan trajikomik bir gecikme sorunum var. 

Herhangi bir telefon konuşmasında, herhangi bir multimedya oynatmada, ekrandaki görüntünün sesi 3 saniye kadar sonra geliyor. Servisi aradım (Zamanlar Antalya) bana hakaret edip kapattılar. Polise durumu bildirdim, ilgilenmediler. Şimdi tüketici adaleti ile ilgili ayrıcalık arıyorum. 

2020 model iki Megane var bende. 15 günlük, biri Touch+, biri ikon. Her ikisinde de bu sorunu yaşıyorum ve bu sorunun bir çözümü yokmuş (Renault servis açıklaması). Üretimdeki sipariş aracımın alışını iptal edip yerine o***, v*** falan bakayım, onlarda olmuyormuş bu ses olayı. En azından bir aracı kurtaralım. Çoluk çocuk rezil olduk tatil yollarında!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 30 Mart 13:30

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler