Renault Yetkili Servisten Fiyat Öğrenemiyorum

Gürhan Gürhan05 Şubat 20:31

2012 model Megane 3 sportourer aracımda kronik yaşanan arızalardan yokuş kalkma yardımı kontrol et ve esc kontrol ettiriniz hatası verdi. Servise gittiğimde arızanın yaklaşık bedelini sordum. Servis açtırıp aracı bırakmanız ve bakmamız gerekir, arıza bulunduğunda bize yaptırmazsanız 250 TL Arıza tespit bedeli verirsiniz denildi. Peki arıza yaklaşık hangi aralıkta tutar dedim. Bilemem servis açtırıp aracı bırakın bakalım dediler. Yani 50 TL 'de tutabilir, 5.000 TL'de. Bu bedel çok geldi şimdi yaptıramam param yok, derseniz de 250 TL Ödeyeceksiniz. Madem servis oldunuz bu araçlar ile ilgili eğitim aldınız, hatta bir sürü arıza ile tecrübe edindiniz, bu arızanın nereden kaynaklanacağının alternatiflerini ve yaklaşık bedellerini bilmeniz gerekmez mi? Dışarıda 3-4 tane ustaya sorduğumda tahminen arızaları ve ne kadar tutabileceğini anında söylediler. Bana parça garantisi dışında yetkili servise gitmem için bir neden söyleyin.

Sinirlendim B** car servise gittim. ABS sensörleri temizlendi. Akü amperi ölçüldü. Fren müşürü kontrol edildi. Açı sensörü ve diğer sensörler kalibre edildi. Yaklaşık 1,5-2 saat uğraştılar. Sonucunda Direksiyon açı sensör hatası çıktı. B** servisinin söylediği bu sensörü yetkili serviste değiştirin garantisi olsun, biz servisten alıp değiştirirsek parça garantisi vermezler dedi. En önemlisi de ısrar etmeme rağmen 1 kuruş bile para almadılar. Ardından 4 tane Renault yetkili servisini telefon ile açı sensörü değişiminin fiyatını almak için aradım. Maalesef hiçbirinden fiyat öğrenemedim. Hepsinin söylediği aracı getirmeniz gerekiyor. Önce bizim bakmamız gerekiyor. Okey diyorum siz bakın ama sensör değişirse kaç lira tutar? Cevap aracı getirmeniz lazım. Yani sonuçta ya 250 TL'yi bayıl veya ben sana o anda ne fiyat verdiysem onu kabul et ki 250 TL Paran boşa gitmesin. Renault servisinde de mi Bir dayımız olacakta, bize kıyak yapıp, zorla paramızı almadan bir fiyat söyleyecekler. Ayrıca 2005 model aracımdan bugüne halen çözemedikleri, koltuk ayarında arızaya geçen "Airbag kontrol edin" arızası içinde aynı dertten muzdarip şekilde bu aracımı da kullanıyorum. 2019 model aracı olan arkadaşımda aynı dertten muzdarip. Koltuğun altındaki soketleri 15 yıldır düzeltemediniz mi? Araçta airbag var ama! Koltuk hanımın boyuna göre ayarlanırsa çalışıyor, benim boyuma göre ayarlamak için koltuğu geri alırsam airbag çalışmıyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 06 Şubat 08:34

Değerli Müşterimiz; GÜRHAN H., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler