Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Renault Yetkili Servis  Sorunu!

2.220görüntüleme
Murat
Murat 18 Kasım 2020 22:14

Renault Latitude aracımı, yıllık bakımını yaptırmak maksadıyla 18 Kasım 20'de Kocaeli Ernaz ® Yetkili servisinize götürdüm. Yaşadığım akıl almaz sıkıntıları sırasıyla yazıyorum.1-11:00'daki randevum için 10:50'de orada olmama rağmen 11:15'e kadar hiçbir işlem yapılmadan bekletildim.2-Aracın tahmini 3,5-4 saatte hazır olacağı söylendiği halde, tarafıma 17:20'de yani 6 saat sonra hazır olduğu bildirildi ve aracın teslimi saat 18:10'da yapıldı. Arayan müşteri sorumlusu, 6 saat bekleyen ben değilmişim gibi mümkünse vezne kapanmadan yetişmem için uyarıda bulundu ve aracın detaylı temizliğine başlandığını bildirdi.

3-Aracı teslim almak için servise geldiğimde müşteri sorumlusu, "Taleplerimden birinin yapılamadığını, ustanın sıkıntı nereden kaynaklandıysa aracın oraya götürülmesi gerektiğini" söylediğini belirtti.

Söz konusu sıkıntı, arka camların açılmamasıdır. Aracı teslim ederken sadece tavsiye maksadıyla "şuradan kaynaklanıyor olabilir" şeklinde söylediğim sözleri personeliniz, doğruluğunu hiç araştırmadan kabul etmiş ve hiç uğraşmadan yapılamayacağına da karar vermişler.

"Araç hazır buyurun gelin" dendiğinde de bu sıkıntıdan hiç bahsedilmedi. Yapamıyoruz denmedi. Sadece aracın hazır olduğu söylendi. 4-Ben "Bu arızayı nerede yaptırabilirim. Yetkili serviste yapılabilmesi maksadıyla 4 aydır bu şekilde kullanıyorum. Yapamıyoruz diye bir şey olabilir mi? Kesinlikle yapılmasını istiyorum" deyince müşteri sorumlusu "o zaman bir bakalım" dedi ve sonra birini aradı. Daha sonra aracın yanına gittik. Orada ki kişi aracın beynine bağladığı bilgisayarla bir şekilde yaptı ve tamam dedi.

5-Araç bana görevli eşliğinde detaylı bir şekilde incelenerek teslim edilmeden, servis ücretini ödemek zorunda bırakıldım. Çünkü mesai saatinin bitmesi sebebiyle herkes bir acele içindeydi ve bende bu akışa kapılarak aracımın bakım hususlarını, temizliğini kontrol edemeden teslim almak durumunda kaldım. Teslim işleminde benden “aracımı sıkıntısız bir şekilde teslim alıyorum” gibi bir onay da alınmadı.

6-Eve gelip baktığımda araç temizliğinin üstünkörü yapıldığını ve bagaja hiç dokunulmadığını gördüm. Sonuç olarak; herkesin dışarıda yaptır demesine rağmen ben 7 yaşındaki aracımı, güvenilir ve güzel hizmet sunduğunu düşünerek, neredeyse 2 kat para vererek, yetkili serviste yaptırmak istedim. Sonuçsa böyle oldu.Kesinlikle bir daha yetkili servise götürmeyi düşünmüyorum. Para ile rezil olmak denen olayı fiilen bana yaşattınız. Hizmetinizden memnuniyetim, sıfır.

Renault Logo
Renault19 Kasım 2020 11:55

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler