10 Ekim
#12763341

Renault Yetkili Servisinden Şikayetçiyim

012 model Megane kullanıcısıyım ve Nisan 2018 tarihinde 1 kez aracım kaza yaptı o tarihten beridir aracımın bozulmayan ellenmeyen tek noktası kalmadı. 1 yıl sonunda bu site üzerinden şikayet ettim Nisan ayında şikayet ettiğim ve genel müdürlük olarak olaya el koyup aracınızı gerekli onarımların yapılmasını sağlayacağız demelerinin üzerinden 7 ay geçti. Aracımı sayısız kez serviste bıraktım.


Sebebi ise her defasında ya yanlış onarım yapmaları ya da yaparken başka kısımlarına zarar vermeleridir. Aracımı vermeden video ile teslim ediyorum bunlar onarılacak diye yine onarılmadan geri alıyorum, bir de üzerine başka kısımlarında hasar verilerek teslim ediliyor. Bölge müdürü adı altında konuyla ilgileniliyor demelerine rağmen kimse sizlerle telefonda bilgi verme zahmetine bile girmiyor. Sadece bagaj kapağı değişimi için yetkili servise bıraktığım aracımı yetkili servisleri denetimsizlikleri neticesinde ayıplı ürüne çevirmişlerdir.


Sadece bagaj kapağı değişimi için servise bıraktığınız aracınıza, şu an yanlış onarım ve zarar verdikleri için 25 bin TL'değerinde masraf edildiğini bilseniz (daha sonra yapılan onarımların tutarını bilmiyorum), sizin arabanıza ve markaya karşı bakışınızı nasıl etkiler?

Mustafa Mustafa 2.157 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları