Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Renault Uzun Süre Tedarik Ve Araç Tahsisinin Reddedilmesi

1.575görüntüleme
Murat
Murat 16 Kasım 2020 10:58

08.10.2020 tarihinde Ankara-Renault Çelik otoya kazalı aracımı teslim ettim. Servisiniz tarafından getirilecek olan parçaların temini (Ön cam, kaput ve far camı) yurt dışından geleceğinden dolayı 1 ay sürebileceği belirtildi.

Ancak, her ne kadar servisiniz ilgili olsa da bugün itibarıyla bana net bir tarih verilememektedir. Ayrıca, tedarik süreci ile ilgili güncel bir bilgi tarafıma sağlanamamaktadır. Bu yüzden, servis tarafından Renault Genel Müdürlüğünden ikame araç talep edilmiş, ancak Genel Müdürlüğünüz talebi red ettiği belirtilmiştir. Söz konusu talep bugün tekrar servis tarafından genel müdürlüğe iletilmiştir. Tüm periyodik bakımlarımı Renault Türkiye yetkili servislerinde yaptırmış biri olarak bir sorun yaşamayacağımı düşünmüştüm.

Bu konudaki mağduriyetimin bir an önce giderilmesini talep ediyorum.

Renault Logo
Renault16 Kasım 2020 12:25

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler