Renault Tekirdağ Buhari Araç Teslim Etmeme

Seval Seval30 Ağustos 02:47

06.07.2020 tarihinde Tekirdağ Buhari Otomotiv 0 km Clio 4 0.9 tce Joy paket aracı stoklarda bulunduğunu teyit ederek bana satışını gerçekleştirdi. Geçen süre zarfında ön görülen teslim tarihi 01.08.2020 olan tarihine 2 gün kalmış iken tarafıma aracın bulunamadığı, Renault fabrikasının artık Clio 4 0.9 tce Joy aracını üretmediği bu sebeple aracımı teslim alamayacağımı kaparomu iade edeceklerini ve dilersem üretimine yeni başlanacak olan Clio 4 0.9 tce Joy aracın Touch versiyonunu güncel fiyatı ile bana satabilecekleri yine Buhari Otomotiv tarafından tarafıma bildirildi. Tarafımca Buhari Otomotiv’in istediği sözleşme feshini kabul etmedim, ayrıca önerilen Touch paket aracı da kabul etmemem üzerine gerekli herhangi bir açıklama olmaksızın Sipariş için ödediğim kapora 1 ayı aşkın süredir ellerinde kullanıldıktan sonra tarafıma tek taraflı olarak yatırıldı. Yapmış olduğum sözleşmede ‘’Araç Stoklarda Bulunmaktadır’’, ‘’ Araç 107000 TL karşılığı Satılmıştır’’ ‘’Sipariş edilen aracın Şasi Numarası’’ ibareleri bulunmasına rağmen Yetkili Renault bayiniz Buhari Otomotiv verilen taahhüttü inkar eder tavırlarla numaramı engellemiş, iletişimden ve durumun çözümünden kaçınmıştır. Yaşadığım bu süreç içerisinde tarafıma Buhari Otomotiv Bayiinizce üretilmiyor denilen Clio 4 0.9 tce Joy aracınıza ağustos ayı itibariyle toplamda 3 kez zam uygulandı. Burada mağdur olduğum husus sadece aracımı teslim alamamak değildir. 

Geçen süre zarfında bankaların kredi faizlerinin 2 defa yükselmesi, elimde tuttuğum nakit paranın değer kaybı, yaşamış olduğum geri gelmeyecek zaman kaybı, manevi olarak yıpranmam kabul edilemez. Genel merkez ile yapılan görüşmelerin sonucunda araç teslim tarihinden 27 gün geçtikten sonra genel merkezin yaptığı hiçbir telafi yok aracın güncel fiyatı olan 119.100 TL’den yeni bir sözleşme teklif ediliyor. Sanki herhangi bir bayii ile güncel fiyattan anlaşamayacakmışım gibi genel merkezin 3 hafta sonunda dalga geçer gibi sunulan çözüm kayıtlarınızda mevcuttur. Dinleyebilirsiniz. Satış işleminin en önemli prosedürlerinden biri olan stok kontrolünü dahi yapamayan insanların gayri ciddi iş anlayışı bize pahalıya patlıyor. Bu ciddiyetsiz veya bilinçli bir şekilde yapılan müşteri alırsa güncel fiyattan almazsa caydırma anlayışı ile işliyor. Genel merkez ile her görüşmemde Renault güvencesi altındasınız, mağduriyetiniz giderilecek, siz haklısınız derken 119.100 TL’den aracı almamı teklif ederek mi mağduriyetimi gidereceksiniz? Bu iş nasıl çözülecek?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 31 Ağustos 13:27

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler