Renault Talisman Teknik Arıza Ödeme Talebi!

Ünal Ünal03 Ekim 2019 09:48

27.08.2019 tarihi saat 21:30-22:00 civarında Aksaray'dan Ankara'ya gelirken seyir halinde aracımdan ses geldi ve aracımı sağa çektim. Aracımdan yağ aktığını fark ettim ve kurtarıcıyı arayarak aracımı Ankara Oray Renault Yetkili Servisine çektirdim. Ortalama 3-4 gün sonra servis aracımın piston kolunun çıkmasından dolayı blok patlattığını ve söz konusu arızanın kullanım kaynaklı olmadığını, teknik bir arıza olduğunu iletti. Aracım 2016 model 1.5 EDC şanzıman ve henüz 96.000 km civarında. İşlemlerin tamamen garanti kapsamında olacağı belirtildi. Bu süreçte garanti teknik birimi yapılacak işlem tutarının %80'ini karşıladı. Servis geriye kalan tutar için Müşteri Hizmetlerinden katılım alacaklarını ve mağdur edilmeyeceğimizi tarafımıza iletti. Fakat şu an onarım bedelinin bir kısmı tarafımızdan talep ediliyor ve tutarı kabul etmezsek yapılan katılımın geri çekileceği konusunda tehdit ediliyoruz. Gerekçe olarak aracın 92.000 km de yağ ve yağ filtresinin yetkili serviste değiştiği halde, polen ve hava filtresinin değişmediğini öne sürüyorlar. (92000 km de aracın hava ve polen filtresi değişimini biz kendimiz yaptık) Ayrıca aracın onarımı süresince ikame araç konusunda mağdur edildik ve yaklaşık 2 ay gibi bir süredir aracın motor kulağı kopuk ve firma tarafından tedarik edilemiyor (parçanın Fransa'dan geleceği söyleniyor) araç bu şekilde kullanılıyor. Henüz 3 yaşında ve 90 bin km civarında bir araçtan ve başına gelenlerden bahsediyoruz. Marka Müşteri Temsilcisinin acilen tarafımıza karşı olan üslubunu düzeltmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ünal 07 Ekim 2019 12:03

Marka hala sorunumuzu çözmedi. Arayan soran yok. Bugün itibari ile Tüketici Hakları'na yazacağım bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Tam olarak ne yapmam gerekiyor.

profile-icon Ünal 03 Ekim 2019 12:53

Hala tarafımıza dönüş yapılmadı.

Renault Logo Renault 03 Ekim 2019 10:48

Değerli Müşterimiz; ÜNAL G., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler