14 Ocak
#13445392

Renault Symbol Paslanma Ve Boya Kabarması!

Renault Symbol 22/11/2013 trafiğe çıkışlı aracımın ana gövde şasede boya kabarması ve paslanma oluştu bununla ilgili Renault merkezi aradım ve boya paslanmazlık garantisinin olduğunu bildirerek adıma İzmir ermat Renault servisinden randevu alındı ve aracımı servis çağırdı ve fotoğraflarını çektiler ve sorunun Renault kaynaklı olduğunu bildirdiler sonucunda merkez ile paslayacaklarını söylediler ve aradan 2 gün sonra tarafımı merkez Renault arayarak işlemin garantiye alınmayacağını söyledi ve sonrasında size bu konu hakkında indirim uygulayalım yapalım gibi saçma sapan konuşmalarda bulundu ve sinirlendim eyy Renault size sesleniyorum sizin kronik sorununuz olan bir olay için boyasız olan kısmı boyalı hale getireceksiniz aracım hasarlı görünecek ben buna da kabulüm ama siz hala ayıplı malınız için üzerine para istemektesiniz ve benim gibi yıllardır 15 yıl Renault'tan başka bir araç kullanmayan müşterinize bu yapılır mı nerede kaldı sizin müşteri memnuniyetiniz nerede kaldı sizin gibi güvenilir markanın sözünde durmadığı geriye dönüş yapılacaktı ama hala geri dönüş yok ne yapmaya çalışıyorsunuz unutturmaya mı lütfen benim gibi eski bir müşterinizin size haykırışını dinleyin saygılarımla. 506 385 ****.

Hakan Hakan 581 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hakan16 Ocak

    Sayın Renault Yetkilileri konuyla ilgili şu anda İzmir ermat Servisiniz tarafımı aradı ve 12 yıl paslanmazlık garantisi olmasına rağmen tarafımdan 1100 TL fiyat istedi sizin müşteri memnuniyetiniz bu mu benim gibi hayatımda başka bir araç almayan 15 yıldan beri Renault Araçlarına binen ve çevreme tavsiye etmeme rağmen bu bana yapılır mı sizlere bravo diyorum ve Aracımda ki sorunu tüm herkese gösterip ve arkasında durmadığınızı kanıtlayacağım ben utanacağıma sizler utanın ayıplı malınızın arkasında durmadığınız için bu işin peşini bırakmayacağım gerekirse Tüketici Mahkemesi'ne kadar gideceğim.

  • Renault Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz; HAKAN G., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler