Renault Sürücü Koltuğu Mekanizması Arızası

Bahadır Bahadır05 Eylül 10:30

04.09.2020 tarihinde Renault Megane 4 aracımın frenlerinin kontrolü için Ankara Şaşmaz'da bulunan Çelik Yetkili Servise gittim. İlk kez Renault kullanıcısı değilim, daha önce Megane 2, Megane 3 kullandım bu üçüncü Renault marka aracım, gördüm ki Renault Servislerinin müşteriyi yanıltma mantığında hiçbir değişiklik yok. Eskiden servisler sanayi dükkanından farksızdı, şimdi şekil olarak biraz daha (tam değil) servise benzemiş. Frenlerin kontrolüyle beraber sürücü koltuğunun ayar yapılan mekanik sisteminde de bir arıza olduğunu ve bakılmasını istedim. Servis gecikmesini falan Mevzubahis etmeyeceğim, servis sonu ön ve arka baltalar değişti, (bu malzemeler sarf malzemesi mutlaka ücretli değişiyor) 1130 TL, sürücü koltuğu mekanizması sadece azıcık sıkıştırılıyor fakat çözülmüyor, tavsiye olarak ta en yakın zamanda değiştirilmesi öneriliyor. 

En yakın zaman aracın garantisi bittikten sonra. Servis sorumlusu e**** bey acıklı bir ses tonuyla bu parçanın garantiye girmeyeceğini kullanıcı hatası olduğunu, parçanın çok pahalı olduğunu garantiye sokarak işlem yapsalar bile merkezden döneceğini engin bilgisiyle karar verip bizi başından savarak günlük servis maceramız son buldu. Ben şimdi soruyorum, vatandaş bu aracın sıfırına 290 TL'ye yakın para verip alıyor, alanlarda benim gibi zengin insanlar değil, zengin insanlar bu marka araçlara binmiyor ki zaten, bu parça kaç para olabilir koskoca Renault markasına ne kadar etki eder, ben kuş serisi diye tabir edilen araçtan kullandım o araçlarda bile bu tür bir arıza görmedim, ne kadar kötü bir malzeme kullanıldı, bu araçları biz çok zor alıyoruz, üstüne garantili olsun diye bütçemizi zorlayarak Yetkili Servise gitmeye çalışıyoruz, (fren balata değişimi özel sevişte neredeyse üçte bir fiyata), bizi yetkili servisten kaçırmaya mı çalışılıyor? Yetkilileri göreve davet ediyorum ve mağduriyetinin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Mgn
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Renault Logo Renault 07 Eylül 12:54

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler