Toplam çözüm sayısı
..
Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Renault Sürekli Sorun Yaşıyoruz İşimizde Maddi Kayıplara Neden Oluyor

3.411görüntüleme
Sinan
Sinan 03 Ocak 16:28

9. Ayda yetkili bayiden sıfır Renault trafic araç aldım. Aracı faal olarak kullanmaya başladım. Günlük 200-300 km arası yol yapıyorum. Araçta AdBlue kaçağı olduğunu tespit ettim ve servise gittim serviste AdBlue kaçağı olan parçanın satışı olmadığını ve ilk defa benim araçta böyle bir sorun olduğunu belirttiler, ve parça sipariş edildi 1(bir) ayı aşkın süredir bekliyorum ve sorun sadece bununla kalmadı bir müddet sonra araçta ilk kalkışlarda stop etme sorunu başladı ve daha sonrasında bir müddet daha sonrada araç marş basmadı çalışmadı bunun sonrasında da bir müddet sonra araç yağ seviyesini tamamlayınız uyarısı verdi. Servise gittim 30 dakika yı aşkın bir süre bekledim ve kontrol amaçlı yağ çubuğunu çektiler yağ seviyesi en alt çizginin de altında yani araçta yağ yok denecek seviyede. Yağ tamamlandı iş gününe randevu verildi. Araç beyin yeniden programlandı ve neticesinde kalkışta stop sorunu devam etmekte ve diğer sorunlar çözülmüş değil. 02.01.2021 tarihinde araçla farklı bir ile seyahat sırasında araçta uyarı vermeye başladı. Motor risk hatası stop uyarısı verdi ( işimiz gereği bizde yasakta dahi hizmet verebiliyoruz enerji piyasası gereği) aracı stop ettim ve tekrar çalıştırdım aracın değişimini ya da güncel fiyatı üzerinden paramı iade istedim. Genel merkezden gelen cevap aracın garantisi devam etmektedir. Böyle bir işlem yapamayız şeklinde oldu. Yani garantili iken aracına sahip çıkmayan geri almayan firma garantisi bittikten sonra herhalde kapıdan içeri sokmaz.

Renault Logo
Renault04 Ocak 08:49

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Sinan
Sinan04 Ocak 19:01

Genel merkezi defalarca aradım ama hiçbir sonuç elde demedim. Benim paramı ödeyin aracınızı geri alın yaşadığım iş kayıplarını ve maddi kaybımı karşılayın sadece süreci uzatıyorsunuz hiçbir çözüm sağlamayorsunuz.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Asef
Asef04 Ocak 19:23
 

Merhaba öncelikle geçmiş olsun dönüş yapıldımı size acaba bu şikayetten sonra ne durumda şikayetiniz acaba

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler