sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault Sıfır Kusurlu Araç Verdiler

Mert Mert24 Ekim 2019 14:25

2 ay önce Renault marka araçtan Clio 4 model araç aldım. Aracın teslimatında bir sıkıntı yoktu. Sonuç olarak aracın altına sağına soluna galericiler gibi bakmıyoruz sonuç olarak. İzmir Mais yetkili bayisinden aldığım aracı 1 ay sonra ilk yıkamasını yaptıktan sonra sağ çamurluğunun iç kısmına doğru üst ve alt çamurluğun birleşim yerinde boya açığı olduğu gördüm yarım parmak kadar vardı. Bunu yetkili kişilere ilettim ama sonuç alamadım.

Fabrika fotoğrafları attığımda kullanıcı hatası olabilir demiş. Araç daha 1.000 km’de ve garajdan çıkmıyor. Özellikle İzmir yetkili bayinize gelip aracın kusurlu olduğu yeri göstereyim dedim fabrikayla görüşüp tekrar geri dönüş yapacağını söyledi müşteri temsilcisi ama hala dönüş yok. Nokta hata bile olsa kusurlu araç satın almış oldum. Renault’ta her şey satılana kadar 124.000₺ verdiğimiz sıfır olarak araç aldık dediğimiz araba maalesef kusurlu. (aracın Herhangi bir yerini gelip değiştirelim deseler, değiştirdiğinde bu arabayı satarken kim zarara uğrayacak?

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Mert 28 Ekim 2019 23:37

Daha dönüş yapılmadı!

Renault Logo Renault 24 Ekim 2019 14:26

Değerli Müşterimiz; MERT ALİ K., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Özcan 14 Ağustos 21:23  

    Geri dönüş yapmama gibi özellikleri var. Cevap verdiklerine rastlamadım bugüne kadar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler