16 Nisan
#11854994

Renault Sıfır Aldığım Aracın Sıkıntıları Bitmek Bilmiyor!

13 Şubat 2019 'da Kocaeli / Gebze ASF otomotiv'den sıfır aldığım 2018 Clio 1.5 dCi Touch EDC model aracımda sıkıntılar bitmek bilmiyor. Aracı aldığım 3. günde arka sol tekerin ABS sensörü bozuk çıktı. Bu sıkıntı giderildi. Aracın sıkıntıları burada bitmiyor. Renault müşteri hizmetlerini aradığımda aracın 100 km'de 7.2 litre yaktığını söyledim. Müşteri hizmetleri aracın modeline ve motoruna baktığında bunun normal olmadığını söyledi. Ayrıca vites geçişlerinde de sıkıntı var 2. vitesten 3. vitese atarken devir 5000'e kadar çıkıyor. Aracın sağ farında buğulanma ve su toplama var. En son bugün'de arka stopların ikisinin birden kesmesi ile araçtan iyice soğudum.


Gebze ASF bayini aradığım zaman yakıt konusunda agresif kullanıyorsunuz dendi tam tersine aracı sakinde kullandım, agresifte kullandım gene aynı aynı sıkıntı devam etmektedir. Okulum Tekirdağ / Çorlu'da olduğu için Buhari Otomotiv'i arayıp aracımın sıkıntılarını anlattığım zaman bana randevu veremeyeceklerini, sabah saat 8.30'da getirip bırakmamı akşam iş çıkış saatinde almamı ancak bu şekilde benimle ilgilenebileceklerini söyledir. Çocuk oyuncağımı bu sizin istediğiniz saate getirip aracı size bırakacağım sizin istediğiniz saate alacağım. Ben aracın iadesini ya da değişimini istiyorum.

Arda Arda 5.951 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi17 Nisan

    Değerli Müşterimiz; ARDA KAAN B., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları