19 Ocak
#11471585

Renault Servis Değil Çıraklar Kulübü!

2015 Sıfır Renault Symbol aldım. Bütün işlemlerimi hep aynı serviste yaptırdım. Manisa Ordu aş servisine ne zaman servise gitsem bir türlü çıkamadım. İşçilik hatası ya eksik iş ya da hata kusurla ya eve gidip geri geldim ya da serviste hazır denen aracımda ekstra bir günlük iş çıktı. Park sensörü taktırdım kablosunu emniyet kemerine dolayarak takmışlar git gel yaptım motor sesi için götürdüm beceremediler. Bakımda benim doldurduğum cam suyuna ücret yazdılar. Aşınmamış firen balatasını bitik diye değiştirdiler. Lokal boya için götürdüm bitti gel al dediler, almadım.


1 buçuk gün hatalarını düzelttiler. En son tampon hasarına götürdüm yine yarım gün hatalarını düzelttiler. Tampona tırnağınız sürtme boya kalkıyor ayrıca incecik boya yapılmış zımpara çizikleri belli oluyor. Vernik atılmadığına da adım gibi eminim. Yani demem o ki servis değince biz çok bir şey zannediyoruz inanın sanayideki çıraklar bunlardan daha güzel iş yapar. Bu her şeyiyle iddiaya girerim. Adamların yüzlerine karşı demediğim laf kalmadı. Kusura bakma abi araç kalsın halledince gel al diyorlar. İşin yok git gel yap. Araba garantili olmasa ben arabanın eksozunu koklatmam servise ama...

Cuma Cuma 9.322 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi21 Ocak

    Değerli Müşterimiz Sn. CUMA Ü., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları