31 Ekim 2013
#2090199

Renault Servis Aracımın Sorununu Gideremedi!

2013 model 1.5 EDC Renault megane coupe araç sahibiyim. Arabamı bir kaç problemden dolayı istinye Renault mais'e götürdüm. Arabanın airbag lambası yanıyor ve yol bilgisayarı arızalı, defalarca servise gitti düzeltemediler. Müşteri hizmetlerini ve genel merkezi aradım durum umurlarında değil. Mecidiyeköy'de bir yetkili servise gittim Renault almasaydınız diyor. Bu araç böyleymiş. Hayatımda bir daha bu markanın önünden geçmem.

Ali Ali 596 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali18 Aralık 2013

    Istınye Mais Servisinden Hilmi Bey çok yardımcı oldu, konum çözüldü, fakat müşteri hizmetleri ve genel merkezleri çok başarısız.

  • Ali09 Kasım 2013

    Aradıklarında müsait değildim, 5 dk sonra arayabilir misiniz dedim, sonra kesinlikle ararız dediler, aramadılar. Kesinlikle samimi değiller, müşteri hizmetlerinden çok şikayetçiyim.

  • Renault Temsilcisi31 Ekim 2013

    Değerli Müşterimiz, Sn. Ali G. Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr internet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları