06 Kasım
#12912169

Renault Rlink Güncelleme Sorunu!

Renault mağdur ediyor. Talisman aracım radyo sorunu yüzünden güncelleme istiyordu. rlink versiyonu kendim güncellemeye kalkerken flash bellekten kesintiye uğradı. V8 versiyonuna güncellerken rlink cihazım çalışıyor ama aracın bir çok modülü devre dışı kaldı. Servislerden destek istedik hepsinin verdiği cevap güncelleme 2 aşama birinci aşamada takılmış. Farklı bir yazılım zaten yüklenmez bunu kendileri de biliyor. Ve rlink çözüm bulamadığı için 10bin TL para talep edip cihaz değişimi öneriyor. Cihazım sağlam neden değişeyim. Nasıl bir sistemdir ki HÜ tüm cihazların fabrika ayarlarına bile geri döndürmek varken bunda çözüm sunulmuyor. Ben o 10 bin TL'yi vermem konuyu da servislerden topladığım ve internet den topladığım arşiv ile mahkemeye taşırım.


Örnek forumlarda yazılı. Bir çok kişinin başına gelmiş. Yurt dışında aynı sorunu yaşayan birinin cihazını eski haline getirmişler. Konular internet üzerinde fazlası ile mevcut. Bundan sonra Renault araç almam. En kısa sürede de aracı satıp tüm mahkeme sürecinde forumlarda tartışma konusu açarım.

Burhan Burhan 1.655 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burhan08 Kasım

    Renault firmasından Hala Bir Dönüş Olmamıştır. Çözüm yönünde bir iletişime geçiş yapmamışlardır.

  • Burhan06 Kasım

    Dediğim gibi, rlink sistemi ile alakalı sorunların hepsini forumlarda bulabilme durumunuz var. Aracın herhangi bir parça değişmesi ya da rlink e dışarıdan ek bir müdahale edilmesi söz konusu bile değildir. Bu konuda yazılımsal olarak bir cihazın garanti kapsamı dışı kalması söz konusu olamaz. Benim dile getirmek istediğim çalışan bir cihazın fonksiyon olarak bazı modülleri devre dışı kalmasından dolayı 10bin tl istenmesinin mantık dışı olması ve buna bağlı olarak gerekli takip ve yasal işlemin sürdülmesi için gerekli çalışmanın yapılacağını, çözüm sunulmadığı takdir de gereken tüm işlemler hakkında start verilmesi hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Telefonla kurduğumuz iletişim sonrasında firmanın inceleme yapıp dönüş yapacağı bildirilmiştir. Bu konuda görüşmeleri buradan bildirmek üzere konunun takipçisi olmanızı rica ederim.

  • Renault Temsilcisi06 Kasım

    Değerli Müşterimiz; BURHAN K., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler