14 Ocak
Yorum Yap
#11445614

Renault Park Halindeki Aracım Duvara Vurdu!

2017 model Renault Megane aracımı sabah kurumun önüne park ettim. Araç hiçbir dış müdahale olmadan yarım saat sonra hafif eğimli yolda viteste iken kendiliğinden hareket ederek duvara vurdu. Kaza sonrası trafik polisinin tuttuğu tutanakta aynen bu şekildedir. Durumu Renault firmasına yazdığımda aracın kontrolünün yapıldığını herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Araç bakımları yetkili serviste yapılmış, 13 bin kilometrede.


Üretimsel bir hatadan kaynaklandığını düşündüğüm sorundan dolayı aracım serviste 6400 TL Tramer kaydı ile yapıldı. Aracım değer kaybetti. Bununla birlikte markaya olan itimadım kalmadı. Bakımları zamanında servisinde yapılmış bir araç viteste kendiliğinden, park halinden hareket ederek duvara vurdu. Renault firmasının ürünün arkasında durarak maddi zararımı karşılamasını talep etmekteyim.

Eyüp Eyüp 1.336 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Eyüp14 Ocak

    Sayın yetkili, size bir sorunumu yazıyorum, hazır mesajı buraya kopyalıyorsunuz. Müşteri hizmetlerinden zaten sizinle iletişime geçtim. Durumu anlattım. Verdiğiniz cevap aracın kontrolleri yapıldı herhangi bir sorunu yok şeklinde oldu. Park halindeki bir aracın, park edildikten yarım sonra viteste iken hareket ederek duvara vurmasını ne ile açıklıyorsunuz, kullanıcı hatası olarak mı. Evet hatalıyım bilseydim araç kendiliğinden hareket edecek önüne takoz ya da taş kordum kusura bakmayın. Renault gibi satış rakamlarında birinci sırada olan bir firmadan beklentim, hatasını kabul edip müşteri memnuniyetini sağlamak yönünde hareket etmesiydi. Neyse ki araç duvara vurdu. Bir insana ya da canlıya da çarpıp ezebilirdi. O zaman medyada haber olduğunuzda mı işin ciddiyetini anlayacaktınız.

  • Renault Temsilcisi14 Ocak

    Değerli Müşterimiz Sn. EYÜP D., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler