Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Renault Otomatik Şanzıman Kararsızlığı Sorunu!

5.250görüntüleme
Tekin
Tekin 01 Aralık 2020 12:20

Birkaç ay önce şirketime aldığım 2017 model Megane 4 otomatik aracımızı periyodik bakımları için Kartal ASF ye götürdüm burada araçtaki vites geçişleri ile ilgili sorunlar olduğundan bahsettim ve servis ustasının bana söylediği hiç inandırıcı gelmedi. Sorunlar rampa aşağı vitesin değişmediğini devir saatinin 3500 4000 devire kadar çıkıp sonra değiştirdiğini ayrıca ani hızlanma gerektiren durumlarda gaz tepkisinin 1,5 2 saniyeden sonra tepki verdiğini ve bu durumdan dolayı birkaç kez gerçekten zamansız tepki nedeni ile trafikte zor durumlar yaşadığımı ve ciddi kaza riskleri atlattığımı anlattım. Örneğin : gaza aniden basıldığında araç tepkisi şu olmalı eğer vites rahat kullanımdan dolayı yüksekse ya vitesi hemen düşürerek gücü arttırarak hızlanmalı ya da aracın motor gücü yeterli ise anında tepki vererek vites küçültmeye gerek duymadan toplayıp hızlanması gerekiyor. Ama aracın kendi belirlediği devirde gittiğini düşünürsek sürücünün isteği ile değil araç üreticisinin belirlediği kurallar ile yol aldığını işte o zaman bu tepkileri de vermemesi biraz tuhaf. Benim şahsi tecrübe ve görüşüm ya aracın motor gücü yeterli değil bu tepkiler için ya da gaz pedalı tepkisi, motor ecu yazılımı, ve şanzıman yazılımının gerekli koordinasyonla uyum içinde çalışmaması olarak olduğunu düşünüyorum. Bu durumda Renault'un bir güncelleme vs ile bu duruma çözüm bulmasını diliyor ve talep ediyorum. İlk defa Renault kullanıcısı olduğumu belirtirim. Farklı kullanıcılardan da aynı sorunları duyunca bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum umarım olumlu yönde bir cevap ve destek alırım.  

Renault Logo
Renault01 Aralık 2020 12:21

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Can
Can3 hafta önce
 

Çok net anlatmışsınız 2017 dcı EDC Megane kullanıyorum benim aracımda aynı vites geçiş sorunları var. Bu problem genel bir durum, bu sorunun çözümü için gidip yazılıma ücret ödenmemesi gerekir Renault desteğini bekliyoruz.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler