Renault Megane Sedan 1.3 Hışırtı Sesi

Mehmet Mehmet02 Şubat 22:43

Aracı teslim aldığımız günden bu yana aracımı kullanırken direksiyonun sol tarafından hışırtı şeklinde ve beni rahatsız edici derecede bir ses geldiğini duydum, aracım sıfır zamanla geçer diye bekledim ve geçmedi durumu eşim ile paylaştım aracı eşim kullandı oda aynı sesten rahatsız oldu. Akabinde yetkili servise götürdü, servis ustası eşim aracın içerisinde iken sesi duyduğunu ve ilk etapta içeriden sonra ise motor tarafından açıp bakacağız dedi. Servis tarafından aracı teslim almamız için arandık ve servise gittik sorumlu usta izalasyon yapıldığını ve sesin geçeceğini söyledi ve eşimi aynı özelliklere sahip teslim için bekleyen bir araç ile tur attırdı tabii ki eşim bu tecrübeden tatmin olmadı. Servisten teslim aldık ve ben aracı kullanarak eşimde başka bir araç ile evimize gittik. Ben aracı kullanırken sesin hiç geçmediğini ve dahada arttığını duydum bu aracı aldığıma çok pişmanım ve kullanmak istemiyorum,1 gün sonra servis sonrası gün aracım ile işe giderken normalde arka cam buğu çözme düğmesinden normalde ses gelmiyordu servise verdiğimiz günün ertesinde buğu çözme düğmesine bastığımda çıt diye ses geliyor ve kapatırkende çıt diye ses geliyor bunu da bilmenizi isterim.

Okumuş olduğum çeşitli bloglarda bu araçtaki sesin debriyaj borusundan geldiği ve arızanın manuel vitesli tüm Megane'larda olduğu yazıyor, bu sorunun kronik bir sıkıntı olduğuna inanıyorum ve bundan ötürü Renault'un bana ayıplı ya da gizli ayıplı araç satmış olduğu kanaatindeyim, (madde 10 – (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz) hafta içi itibari ile avukatıma gerekli ihtarları çekmesi yönünde vekalet vereceğim ki sorunun servise giderek çözülebileceğine asla inanmıyorum. Ayıplı Mallar... Ayıplı mal madde 8 – (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe.

Cevaplar

Renault Logo Renault 03 Şubat 08:31

Değerli Müşterimiz; MEHMET GÜRCAN T., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Göktug 19 Şubat 00:11  

    Aynı sorunları bende yaşıyorum. Bu konuda ne yapmamız lazım bilemedim

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler