Renault Megane Beyin Arızası!

Mehmet Mehmet09 Ekim 16:11

10.09 2020 tarihinde sıfır olarak almış olduğum Megane 4 1.3 tce aracımı teslim aldım yaklaşık olarak dört km yaptıktan sonra aracın motoru kesik kesik çalışmaya başladı ve araç silkelendi ve bunun üzerine aracın alındığı Zeytinburnu Hedef Oto bayisine geri getirdim servis görevlileri tarafından test sürüşü yapıldı ve servis arızanın ne olduğunu çözemedi Renault firmasından taktırmış olduğum multi medyadan olabileceğini tarafıma aktardılar aracım iki gün serviste kaldı ve arızanın oradan olmadığı ateşleme bobininden olduğunu belirttiler bobin takıldı aracı teslim aldım. 

Yaklaşık 10 gün kullandım aracımı yıkamacıya götürdüm yıkama işleminden sonra aracım kitlendi ABS fren sistemi arızası ekranda belirdi motor çalışmadı ve servisi aradım görevliler arızanın nereden geldiğini çözemediler çekici ile aracı servise götürdük servis görevlileri arızayı tespit edemeyip ekrandan kaynaklandığını söylediler bende değişim talebi istedin 20 günlük araç 2 kez servise gitmesi sizce doğrumu dur aracın arkasında durmadılar aracı tamir edeceklerini söylüyorlar ben kabul etmiyorum Berk Çağdaş bey servislerinizi ve satış mağazalarınızı lütfen kontrol edin ve sizlerden yardımlarınızı rica ediyorum. Renault markası ürünün arkası durması gerekir sizlerden olumlu sonuç bekliyorum.

Cevaplar

Renault Logo Renault 09 Ekim 16:45

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Musa 09 Ekim 21:38  

    Yapılan ayıp ben bir daha Renault araç almam aldırmam.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler