Renault  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Renault Megane 4 Kronik Vites Topuz Mandalı Kırılması

2.324görüntüleme
İlker
İlker 27 Kasım 2020 10:29

Merhaba. 2016 model 60 bin km de Megane 4 araç sahibiyim. Aracımın tüm bakımları yetkili Renault servilerinde yapıldı. Geçen ay herhangi bir zorlama olmaksızın aracın vites topuz mandalı elimde kaldı. Bu sitede ve internetteki diğer sitelerde aynı konu ile ilgili yüzlerce şikayet var. Bu bir kronik sorundur. Kırılan parçadan ufacık plastik bir parçadır. Bu plastik parça için Renault servisi 1200 TL ücret talep etmiştir. Tabii ki bu kadar para verip parçayı değiştiremedim ve fotoğraflarda görüldüğü şekilde aracımı kullanıyorum. Aracıma binen herkes bu vitesi görüyor ve plastik parçanın fiyatını duyunca ağzı açık kalıyor. Bunca şikayete rağmen iyileştirilmiş parça kullanmak neden bu kadar zor? Bu kadar kullanıcı neden mağdur ediliyor? Bu parçanın ücretsiz değişim talep ediyorum.

Renault Logo
Renault27 Kasım 2020 12:26

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

İlker
İlker13 Aralık 2020 16:28

Merhaba Renault tarafından kimse dönüş yapmadı. Bu kronik sorun için bazı kullanıcılara ücretsiz değişim sağlanırken bazılarına cevap bile verilmemesi markanın büyük ayıbıdır. Biz topuzu bantlayıp kullanmaya devam ediyoruz. Her gören de Renault'un ne kadar kalitesiz parça kullandığını görüyor.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler