sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault Megane 4 Kronik Arızaları

Fatih Fatih31 Temmuz 2019 18:54

2016 model Renault Megane 4 sıfır araç satın aldım. Arabada kronik o kadar sorun var ki hepsini yazacağım. Sıkıntı bu arızalar olmasına rağmen çözümü de yok (Renault çözemiyor) hala araba satışına devam ediyor. İlginç 1-Araçta bulunan ekranlarda yazılım hatası var 2 yıldır çözemiyorlar. (büyük ekran takalım önerisinde bulundular bir de para istiyorlar. Sizden böyle bir şey talep eden mi oldu. Ekran arızalı ise değiştir diyorsun sağlam ekran yok diyorlar. Fransa'dan yazılım bekliyoruz diyor biraz bekleyelim diyorlar 2 yılı geçti. 2-Amortisörler kesinlikle arızalı. Fransa'dan 4 adet getirdiler ve değiştirdiler. Gerçekten araba değişti. 3-Anahtar bir açıyor bir açmıyor videosu var isteyen olursa paylaşırım. Fransa'dan değiştirdik. Şu an sorun yok. 4-Koltuklar kılıflar kötü onları da değiştirdik. Gıcır gıcır ses yapıyordu. 5-Paspas delindi (araba 20000 de) onu da değiştirdik. 6-Direksiyon sanki 20000 km değil 250000 bir arabanın direksiyonu gibi idi Allah razı olsun oradaki usta gördü o değişmesi gerektiğini söyledi ve değiştirdiler. 7-Aracınız ya su alıyordur veya fazla ses alıyordur 3 kez kapı filtreleri değişti çok şükür fena değil şimdi. Bakın Megane 4 araçların kapı fitillerine aşağıya dönük ve adamlar hala satıyor bu aracı şimdi yeni gördüm alüminyum çıta ile bu hatayı kapatmaya çalışmışlar. 8-Aracı alırken en çok hoşuma giden bas-konuş özelliği çalışmıyor. Bursa Renault Mais servisindeki halkla ilişkilerdeki bayan ne olmuş yani bu da sorun mu dedi.

Özet: bu araç Bursa'daki fabrikada üretilmiş yani yerli bir araç Bursa'da oturuyorum Renaul'tta staj yaptım. Demek ki yerli araba üzgünüm. Arızalı parçalar hep Fransa'dan geliyor. Çözemiyorlar. Her parçası farklı yerde yapılmış uyum yok arabada kalite sıfır. 2 evladım var. Hakkımı helal etmiyorum. Bir de bu arabaya şimdi 150 TL istiyor yemin ediyorum el arabası alırım Renault almam.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Fatih 13 Ağustos 2019 02:44

Yav he he Kimsenin aradığı sorduğu yok Kurumsallık sıfır

Renault Logo Renault 01 Ağustos 2019 08:31

Değerli Müşterimiz; FATIH D., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 07 Eylül 2019 22:25  

    Methaba Direksiyondaki sorun ne idi. Hangi parça değişti acaba. Ben de benzer sorunlar yaşıyorum, direksiyondan ses geliyor ve ağırlaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler