Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Renault Megane 4 Kaput Sorunu

2.444görüntüleme
Fatih
Fatih 24 Kasım 2020 09:25

En son kullanmakta olduğum Megane aracımı yetkili servise bakıma götürdüm de kaput kısmında bir ilginçlik vardı servise sorduğumda imalat esnasındaki yapılmış olan punta kaynaklarının nedense atmış olduğunu söylediler araç garanti kapsamında olduğu için onay alalım belki kaput komple değişebilir dediler, kayıt açtık beklememiz gerektiğini söylediler. Daha sonra haber geldi aracı getirebilir misiniz diyerek servise davet ettiler aracı bıraktım bir gün sonra aracı aldım kullanmaya başladı, sesler kesilmişti bir sorun yok gibi gözüküyordu. Taki İzmir deki depremden çeşitli mağduriyetler yaşayıp aracımı satmak isteyinceye kadar. Bir müşteri ile anlaştım son işlemler aşamasına geldik, aracı kontrol amaçlı bir ekspertiz işlemine tabi tutacak idik. Ekspertizlikte yaşadığım sorun şu: aracın ön kaputundaki tüm montaj pufta kaynak noktalarının bulunduğu bölümlere siyah renkli silikon ile montajladıkları görülmekte olduğunu tespit ettik aracı almak isteyen kişi bu araçta kaza olmuş olabilir neden bu işlem yapıldı neden kaynak, Punto noktaları ayrıldı eksperlik noktası ise bir sorun olabilir gibi boş mesnetsiz bir şekilde başımı ağarttı sonuç olarak satış işlemi tabii ki kaldı. Bu arada bilgi vermeyi unutmuş olabilirim aracım hiçbir kazaya karışmadı. 

Aslında kendimden de bahsetmem gerekirse çok ama pek çok titiz bir araç kullanıcısıyım, şirketin sahibiyim, bahsi geçen araç, benim kullandığım araçtır. Sonuç alarak Renault sadık müşterisi, kullanıcısı olarak aracımla ilgili böyle bir imalat hatasını böyle bir çözümünü hak etmediğimizi düşünüyorum eksperlik bürosunu yorumu ise benim için onur kırıcı oldu “ayıplı mal almışsınız “şeklinde idi tabii ki çıldırdım. Düşmüş olduğumuz durumu sizlere dilimin döndüğünce izah etmeye çalıştım ayıplı mal kapsamına düşen aracımla ilgili bir çözüm bulmanızı önemle ve ivedilikle rica ederim. Bu arada aracımın garantisi halen devam etmektedir. Bilgilerinize sunar, ilginizi ve çözümünüzü beklerim.

Renault Logo
Renault24 Kasım 2020 11:44

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler