26 Haziran 2018
#10602562

Renault Megane 4 Aracımın Garanti Sorunu

Renault ve Bika Büyükçekmece' nin duyarsızlığı. Bika Büyükçekmece'den 3 ay satın aldığım 2017 model Megane 4 1.5 dCi Joy aracım için 20.06.2018 tarihinde durup dururken rölantide olan titreme şikayetiyle servise gittim. Bana Bika servisi bunun volanttan dolayı olduğunu söyleyip, (Renault' tan daha 2 yıl 100000 km, Bika 'dan 6 ay garanti ve 1001 noktadan kontrol edilmiş olan araç için) Renault 'ta mail gönderip sonucunu ertesi gün ileteceğini büyük bir ihtimal le sonucun olumsuz olup garantiye girmeyeceğini söylediler. Nitekim ertesi gün tahmin ettikleri sonuç çıktı ne rastlantı değil mi?


Sebep ne olduğunu sorunca, saygısız, insanın yüzüne bakmayan bika servis elemanı vitesi zorlamadan olduğunu söyleyip, daha 27000 km deki aracı sorumsuzca garantiye sokmayacağını söylediler. Hafife alınmayacak yüksek bir rakamla sırf garanti, güvenilirlik ve marka hassasiyetiyle alınmış araçtaki maddi ve manevi zarar ve mağduriyet hiç umurlarında değil.


Şöyle ki Bika olayı sanki Renault bayisi değilmiş gibi Renault üzerine atıp, Renault 'ta zaten sürekli olan bu olayın aracı başta satarken söylemek yerine müşteriyi mağdur etmeyi ismini karalamayı seçmiş. Renault tan hassas davranıp bu mağduriyetini gidermesini yoksa kanuni yollara da başvuracağımı bilmesini isterim.

Fatih Fatih 3.347 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih29 Haziran 2018

    Bika dan arayıp işçilik Renault ya ait olmak üzere sizi servisimize bekliyoruz dediler. Fakat garanti kapsamına alınıp alınmayacağı bu süreçten sonra belli olur dediler. Yanı zaten garanti den yapılmayacağını söyledikleri işlem için kontrol süreci başlatacaklarını fakat kabul etmediğim takdirde tekrar işlem garantiye girmeden sonlandıracağı ihtimalini anlamsız bir şekilde ifade ettiler. Tabi ki malzeme ve işçilik dahil garanti kapsamına girmeden kabul etmediğini söyledim. Bunu Renault ya iletip döneceklerini söylediler bende bekliyorum hala

  • Renault Temsilcisi27 Haziran 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. FATIH Ü., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler