Renault Megane 4 2019 Arkadan Ses Gelme Sorunu

Hakan Hakan6 gün önce

2019 mart ayında Mais Ankara şubesinden Megane 4 araç aldım ve aldığım günden beri arka taraftan ses gelmekte ve direksiyon o günden beri yamuk durmaktadır. Aracımı ilk olarak hekimoğlu Renault servisine (Yozgat/Sorgun) götürdüm. Burada incelemeler yapıldı ve arkadan gelen sesin amortisörden olduğu söylendi ancak parça 2 haftayı geçeceği bilgisi geldi ve farklı bir ilde çalıştığım için bekleyemedim. 

Daha sonra Gülpar 2 Renault (Kayseri) servisine getirdim. Burada da incelemeler yapıldı. Daha önce amortisör denildi bilgisini ilettim ve parça sipariş edildi. Ne yazık ki direksiyon düzeltme sistemi ne hekimoğlu'nda ne de Gülpar 2 servisinde vardı ve hala yamuk duruyor. Bir sorun daha yaşadık ancak o ses sorunum çözülmezse dile getireceğim. Aracıma gelen yedek parça takıldı ve hala sorun düzelmedi. Gelen parça tekrar söküldü. Şu an arka taraftan ses hala geliyor ve sorunun olabileceği yerlere bakıldı. İş yakıt deposuna kadar geldi ancak onun da vidalarıyla kontrol yapıldı ve ses devam ediyor. Aracımla dönüşlerde kasılma esnasında ses geliyor araçta sac kırılması ya da üretim kaynaklı hata olduğunu düşünmekteyim. Gülpar 2 servis çalışanları elinden geleni yaptı ancak sorun bulunamadı ve şikayetlerimden dolayı aracın serviste kalması gerektiği söylendi ancak ikame araç tahsisi yok 10.000 km de bir araç ve ses geliyor ve çözülemiyor. Müşteri mağdur ediliyor ve araç benim için önemli bir husus gecenin bir yarısı bile lazım olan ve acil gitmem gereken bir işim var ve OYAK üyesiyim Renault müşteri memnuniyetini anlamıyor. Servis bakım ücreti ilk bakıma göre çok pahalı kullanılan yağ kalitesi düşük hizmet ağı bayiden bayiye kısıtlı aracımı servise bırakamadım. Şu an hala biniyorum ve araç tahsisi yapılana dek bu sürecek. Ta ki ne zaman yıllık iznim oldu. O zamana dek beklememe sebep olan Renault hizmetleridir. Bir an önce sorunumun giderilmesini ve bunun için araç tahsisi yapılarak aracımın sevis de işleme alınmasını istiyorum. 

C**  araç almayı düşünüyordum. Yeni araç olarak ama Renault servis ağıla bu fikrimden dönmem için elinden geleni yapıyor. Merak ediyorum garantisi bitince mi sona erecek bütün sorunlar çünkü o zaman ücretli yapılacak her işlem. Acil sorunumun giderilmesini bekliyorum. Uzun yola çıkamıyorum can güvenliğimi tehlikeye sokacak bir durum öldüğü konusunda endişelerim var ve hız yapamıyorum. Eğer sorun üretim kaynaklıysa gerekli yasal işlemleri derhal başlatacağımdan şüphe duyulmasın. Ekte resim koydum ancak diğer işlemler için belirten fatura da gönderirim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 6 gün önce

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler