30 Mayıs
#12051964

Renault Megane 3 Meşhur EDC Vites Kutusu Hatası!

Yaklaşık 2 ay önce Megane 3 1.5 dCi sport Tourer 2013 kazasız boyasız full servis bakımlı eksperi yapılmış yarı otomatik aracımı aldım. Sol ön kapıda eller serbest modunda kapı açılmıyordu bazen bu arızayı bilerek aldım meğer bu da kronik bir arıza imiş. 15 gün kadar önce Kapı kilidi ve sensör değişti yetkili serviste. 2 gündür de vites kutusunu kontrol ettirin uyarısı veriyor. Anladığım kadarıyla 2,4 ve 6. Viteslere geçişte sorun var ve araç kendini boşa alıyor gibi oluyor ve gaz yemiyor biraz yavaşlayınca düzeliyor. Bu arıza ile birlikte ESP, yokuş kalkış uyarısı gibi uyarılarda olmaya başlıyor.


Hemen İzmit'de bulunan yetkili servis olan Ernaz Otomotiv'e gittim. Makineye bağladılar fakat bir arıza görünmedi git tekrar olursa gel dedi tabi aynı gün ve ertesi gün yani bugün tekrarlayınca hemen gittim. Çok fazla yapmasına rağmen arıza sadece 1 defa yapmış gibi ve vites beyninde değil de başka bir yerde görünüyor. Neyse sonuç olarak vites beyni arızalı değişmesi lazım 7000 gibi bir rakam dediler. Arızanın kullanıcı hatası mı olduğunu sorduğumda kullanıcı hatası diyemeyiz dedi Renault Mais müşteri temsilcisi. Ben de bunun sorunlu bir parça olduğuna dair yazılar okuduğumu üretim hatası olabileceğini falan söyleyince genel merkezle irtibata geçeceğini ve en kısa zamanda dönüş yapacağını belirtti. Sağ olsun aynı gün yani bugün 7400 TL olan bu işlemde %20 bir indirim yapabileceklerini belirttiler.


Eğer bu arıza kullanıcı hatası değilse neden parçanın sorunlu olduğunu kabus etmiyorsunuz dediğimde hem garanti süresinin bittiğini hem de bu parçanın Renault Mais tarafından kronik problemli parça olmadığını yani üretim hatası olmadığını belirtti. Koskoca Renault markası bu kadar kişinin aynı sorunu yaşamasına rağmen bu mağduriyeti gideremiyor. Ya da gidermiyor nasılsa bir yaptırımı yok diye ama bilmiyor ki güven ve müşteri kaybediyorlar. Marka değerinden kaybediyorlar. Umarım bu yanlıştan dönerler ve şikayetimi dikkate alıp sorunu çözerler. Tabi her platformda bu şikayetimi iletmeye devam edeceğim.

Umut Umut 3.677 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Umut01 Haziran

    Renault Mais aradı ve yapacak hiçbir şey yok bir bardak soğuk su iç dedi. Demek ki aracın servis bakımlı olması falan hiçbir şey ifade etmiyor. Marka olarak değeri kalmamıştır artık aracı yaptırıp en kısa sürede satacağım herkesin bu bilgiler bunca şikayet doğrultusunda hareket etmesini öneririm

  • Renault Temsilcisi30 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; UMUT B., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • Umut30 Mayıs

    Bu arada 2018 11. Ayda yetkili servis aracın vites kutusundan herhangi bir hata yok diye rapor vermiştirç

Ziyaretçi Yorumları