15 Ağustos
#12435300

Renault Megane 3 Gt Line 2014 İç Kapı Kolu Kırıldı

Aracım 2014 Renault Megane 3 gt Line, dün kapıyı kapatırken iç kapı kolu bağlantı yerindeki plastik aksamından kırıldı. Durumu buraya yazmadan önce Renault ile iletişime geçtim. Aradılar sorunu söyledim, bana ücreti karşılığında servise aracı götürüp baktırmamı ve hatanın kendilerinden kaynaklı olursa % 20 ile % 50 arasında değişim ücretini karşılayacaklarını söylediler. Bende bu uygulamanın yanlış olduğunu ücretsiz olarak servise gittikten sonra hata sizden kaynaklı ise ücretsiz olarak değiştirilmesi gerektiğini, benden kaynaklı ise servis ücreti dahil parçanın parasının alınması gerektiğini söylememe rağmen prosedürlerinin böyle olduğunu ve arabanın garantisinin bitmiş olduğunu defalarca yinelediler.
Serviste burada yazan rakamlara göre parça parası 2000 TL'nin üzerinde bir fiyatı varmış. Manisa'da Renault yedek parçacısına gittim, bu tarz şikayetlerin olduğunu ve parçanın fiyatının fazla olması nedeniyle 1000 TL'yi bulduğunu söyledi, insanlar yaptırmaktan vaz geçiyorlarmış.
Buraya bu şikayeti yazıyorum çünkü renault.com.tr sorununuza çözüm bulmuyor, ya da buldukları çözüm bizim işimize yaramıyor. Ürettikleri arabanın arkasında durmuyorlar, hata kendilerinden kaynaklı olsa dahi parçanın parasını sizden talep ediyorlar. Hata bizden kaynaklı olsa kabul ederim, ancak bunu belirlemek için dahi ücretli olarak servise gitmenizi istiyorlar. Başka firmalar araçlarının kronik hatasından dolayı bu tarz işlemleri ücretsiz olarak değişim yapıyorlar ve müşterilerini mağdur etmiyorlar. Ben şu anda bu aracı geçen sene aldığıma pişmanım 70 bin TL. Para verdim ve garantisi bitti diye sorunun arkasında durulmuyor. Benim müşteri temsilciyle görüşmemde araçlarına sadece garanti süresince arkasında durabiliyorlar, onun dışında aracın arkasında durmuyorlar. Ben şimdi aracı sanayiye götürüp iki pul attırarak sorunu çözeceğim.

Mehmet Mehmet 4.131 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi15 Ağustos

    Değerli Müşterimiz Mehmet Kürşad S.; Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları