01 Mayıs
#11913310

Renault Megane 3 EDC Vites 5-6 Geçişi Dişli Sıyırması!

2012 model özenle kullanılmış sürekli yetkili servis bakımlı aracımızın vitesinden 5 ten 6 ya geçerken dişli sıyırması sesi (düz vitesli araçlarda yarım debriyaj basılı halde zorla vites değiştirmeye çalışıldığında çıkan ses gibi) gelmeye başladı. 12.04.2019 tarihinde 98403 km. De hem periyodik bakım hem sorunun tespiti için Kocaeli yetkili servislerinden Renault Ernaz’a araç bırakıldı. Bakım bitiminde yapılan uzun yol test sürüşü sonucunda sorunun ” vites ayırma çatalından” kaynaklandığı, diğer birçok EDC vitesli araçta bu sorunla karşılaşıldığı ve sistem parçalarının komple değişimi ile sorunun sağlıklı şekilde giderileceği bilgisi verildi. Yaklaşık 20000 TL olan toplam masrafın Müşteri Memnuniyeti kapsamında Renault Mais tarafından karşılanması için talep oluşturulacağı ve birkaç gün içinde Renault Mais'in cevap vereceği söylendi. Ayrıca bakımları sürekli yetkili servislerde yaptırılan araçların bu kapsamda olumlu değerlendirilerek masraflarının karşılandığı belirtildi. 15.04.2019 tarihinde Renault Ernaz’dan gelen aramada yetkili tarafından yazışma usulüyle yapılan talebin Renault Mais’ten olumsuz (“garanti kapsamında değerlendirilememektedir” şeklinde) cevaplandığı bilgisi verildi. Birkaç saat sonra Renault Mais’ten gelen aramada konuyla ilgili kişi masrafların 1500 TL’sinin Mais tarafından karşılanabileceğini belirtti.


EDC tipi otomatik viteste yaşanan bu sorunun kullanıcı hatasından kaynaklanması mümkün değildir çünkü vites değişimleri aracın içinde bulunduğu çeşitli şartlar şanzıman beyni tarafından değerlendirilip otomatik olarak yapılmaktadır. Sorunun kaynağı olarak bildirilen ve şanzıman sisteminin bir parçası olan “vites ayırma çatalı”; balata, filtre vs... Gibi bir sarf malzemesi değildir ve normalde zamanla aşınıp, kullanım ömrü tükenip değişmesi gerekmez, düzenli bakım veya kontrol ihtiyacı olan bir parça değildir. Ayrıca dişli sıyırması sorunu araç kullanıldıkça daha büyüyerek aracın istenmeyen bir anda ve tehlikeli şekilde yolda hareketsiz kalması ve sorunun daha yüksek masraflarla giderilmesi sonuçlarıyla karşı karşıya bırakabilecek gizli ayıp niteliğinde bir sorundur. Son olarak; gizli ayıp niteliğinde ortaya çıkmış olan EDC otomatik şanzıman dişli sıyırması sorununun, aracın garanti süresi dolmuş olmasına rağmen üretici/satıcı/yetkili servis tarafından, servis teklif dökümünde belirtilen yedek parçalarla, ücretsiz ve en kısa zamanda giderilmesini 6502 sayılı TKHK'nın ilgili hükümlerine dayanarak talep ediyorum.

Serhat Serhat 6.079 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi02 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; SERHAT A., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları