Cevaplar

profile-icon Tayyar 1 yıl önce

Direksiyon ve orta konsol da soyulma sorunu Renault firması tarafından müşteri memnuniyeti olarak olumlu sonuçladı. İlgi gösterdikleri için müşteri memnuniyeti adına teşekkür ederim.

profile-icon Tayyar 1 yıl önce

23.03.2018 tarihinde ikinci el 2009 model 94000 km'de Megane3 hb expression araç aldım. Fakat aracı incelemem doğrultusunda orta konsolda anlam veremediğim ciddi anlamda soyulmalar olduğunu gördüm. Firmanız dan ricam müşteri memnuniyeti bildirmeniz ve biz Renault kullanıcılarını memnun etmenizdir.

np_image3 Ekli Görsel Var
profile-icon Tayyar 1 yıl önce

Ekteki resimlerde orta konsola ait resimlerdir anlam veremediğim bir şekilde soyulmalar mevcuttur. İlgi alakanız ve müşteri mağduriyetini gidermeniz rica olunur.

np_image3 Ekli Görsel Var
Renault Logo Renault 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz Sn. Tayyar K. Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler