Toplam çözüm sayısı
..
Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Renault Manuel Şanzıman Ses Sorunu

6.909görüntüleme
Onur
Onur 24 Aralık 2020 11:57

2016 model yılı 2017 şubat trafiğe çıkış Clio 4 Makyajlı Kasa Joy aracımın 4cü bakımı için servise gittiğimde şanzımandan ses geldiği ve bu kapsamda debriyaj baskı balata değişimi (4180TL) masrafı olduğu ve bu söküm sonrası şanzımanın da açılacağı ve sesle ilgili tespit yapılıp masrafın bu fiyata ekleneceği tarafıma bildirilmiştir. Araç full servis bakımlıdır. Bu süreç zarfında araca servis dışında tornavida bile değmemiştir. Araç 72500km de dir.

Konuyla ilgili 4 yaşında bir aracın şanzıman arızasının kullanımdan kaynaklı olamayacağıyla ilgili 4446622 ye kayıt oluşturdum. Araç aile aracıdır ve uzun yolda kullanılmıştır. Sarar Renault ® servisiyle ve ustasıyla de şikayet kaydı sonrası dönüş yaptılar ve görüştüm. Şikayetim servisle değil bu konuya çözüm üretmeyen Renault Mais le ilgilidir. Konunun Renault hizmet politikalarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

Araç eğer 4. Senesinde olmasa 3 CÜ senesinde olsa ne olacaktı merak ediyorum. Arızalı yer şanzıman ve kullanıma bağlı bozulacak bir parça değil. Garanti sürecinin bitmiş olması Renault un bu konudaki ayıbını örteceğini düşünmüyorum. Bu kapsamda araç halen 100.000km garanti limitini km açısından geçmiş durumda değil. Servis 1000km de olsa araçtan olabilirdi diyor. Eğer araç 1500kmde ilk senesinde bu sorunu yaşasa da mı suçlu bendim. Araç ayıplıdır.

Bu kapsamda çözüm üretilmemesi durumunda Renault France ana merkezle de Mais hakkında yazışma yapacağım yine çözüm üretilmezse hukuki süreç başlatacağım.

Renault Logo
Renault24 Aralık 2020 12:43

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler