29 Ocak
#11515641

Renault Makam Aracında Çok İlgisiz

2011 Model Renault Latutide 1.5 Executive Cam Tavan aracın direksiyon ve vites topuzu altındaki derisi çürüdü. Yaklaşık 15 yıldır Megane kullanıyorum. Direksiyon Vites derisi ve üzeri cillop gibi. Ama gel gör ki yeni aldığım Latutide aracın daha 7 yaşında olmasına rağmen direksiyon simidi ve vites derisi çürümüş ve vites topuzu boya atmış. Sözde Renault Markasının yüz akı bu. Nasıl yüz akıysa?


Arka savrulmadan tutun deri aksamına çürük. Isparta'da bulunan servisine gittim belki bu %99 Latutide' lerde olan kronik sorunları çözerler müşteri memnuniyeti kapsamında diye. Sağ olsun servisteki arkadaşlar ilgilendi. Genel Merkeze mail attı. Ancak hak getire 20 gün geçti cevap yok. Bu nasıl müşteri memnuniyeti. Cevap geldi. Ağır bakımı yaptırın sonra direksiyon ve vites topuzu ücretinin yarısı bizden diye. Servisteki arkadaşa söyledim bu aracın genel kusuru ve aracın ağır bakımıda ben almadan önce yapılmış diye. Sağ olsunlar tekrar mail gönderdiler. Aynı gün cevap gelir diye bekliyorum yok. 1 hafta sonra genel merkezden arıyor sayın M** bey.


Anlatıyorum Aracın ağır bakımı yapılmış diyorum. Dışarıda yapılan bakımı biz saymıyoruz diyor. Parçaları söktürüp tekrar mı bakım yaptırayım diyorum siz bilirsiniz diyor. Kardeşim bu araç alındığı andan 2016 yılına kadar servis kayıtlı. Biz aracı buna ve Renault kalitesine güvenip alıyoruz. Ancak bizim ** bundan iyi. Biz o zaman bu Renault arabaları komple satalım başka marka araç alalım. **, **en küçük Kronik problemde aracı geri çağırıyor. Renault 'tan rica ediyoruz kronik problem çözülsün diye umurlarında değil. Üstüne bizden para istiyorlar ve kabaca aracı bilerek almışsınız diyorlar. Bu ne ya? Böyle kalitesiz ve genel müdürlüğün bu modelde bu kadar ilgisiz olduğunu bilsem alır mıydım? Bir daha Renault mu, hak getire. En kısa zamanda araçları satacağım. Her önüne gelene Renault almak isteyene de başımdan geçenleri anlatacağım. İlgisiz alakasızlar. Marka olmak istiyorsan malının arkasında duracaksın. Malının arkasında durmazsan hiçbir zaman marka olamazsın!

Ali Ali 3.317 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali01 Şubat

    Hala ilgisizlik devam etmekte, arayan soran yok. Yalnızca buraya standart kalıp cevap yazıyorlar.

  • Renault Temsilcisi30 Ocak

    Değerli Müşterimiz Sn. ALI S., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları