3 g
#11978745

Renault Mais'in Arızası Ve Parça Temini!

Aracımı 10/11/2018'de Ankara Renault Mais firmasından aldım. Araç ile beraber Mais firmasından orijinal aksesuar olduğunu düşündüğüm, fakat sonradan devşirme bir ürün olduğunu öğrendiğim Necvox denen o lanet sistemi ek ücret ödeyerek taktırdım, bu cihaz düzgün çalışmadı, 3-4 kere yerinden söküldü bir şeyler yapıldı, (cihazın sökülmesi için ön göğüs ve orta konsola kadar uzanan plastiklerin sökülüyor olmasından dolayı plastikler zarar görüyor) sorunları kamera ile kayıt altına alarak en sonunda cihazı değiştirttim, çok da değişen bir şey olmadı.


Diğer problemim, yaklaşık bir aydır yavaş giderken ya da stabilize yollarda alttan inanılmaz bir ses geliyor. Randevu almak için Ankara Renault Mais firmasını aradım, ne gariptir ki saat 12:30' dan 16:30' a kadar defalarca bir yetkiliye ulaşabilmek umudu ile tüm departmanları tuşladım hiç birisinde telefonlar açılmadı. 16:30 gibi bir bayan telefonu açma nezaketini gösterdi. Problemimden önce neden bu kadar saattir telefonları kimsenin açmadığını sorduğumda yoğunluktan olduğunu söyledi. çalan telefona cevap verilmemesini ve kaçan çağrılara tekrar dönüş yapılmamasını ciddiyetsizlik olarak algılıyorum. Yoğun iseniz o yoğunluğu ortadan kaldıracak ilave personel almak zorundasınız. Markanızdan insanları kendi elleriniz ile soğutuyorsunuz.


Yetkiliye problemimi anlattıktan sonra servise gelmek için randevu talebinde bulundum. En erken yaklaşık 20 gün sonraya servis randevusu verebileceğini söyledi. Sürenin çok uzun olduğunu söylediğimde yoğunluklarının olduğunu söyleyerek talebimi reddetti. Ben de randevu almadan telefonu kapattım ve başka bir Renault Bayisi olan Çelik Oto firmasını aradım. İlk aramamda karşıma bir yetkilinin çıkması Mais' ten sonra beni biraz rahatlattı. Bayana durumu anlattığımda onlarında çok yoğun olduklarını ama bir sonraki güne randevu verip yaşadığım tatsız durumu telafi edebileceklerini söylediler. Ertesi gün serviste araca bakan arkadaş yanlış hatırlamıyor isem askı rotu denen bir parçada sorun olduğunu ve şu an ellerinde olmadığını hatta Türkiye'de olmadığını ve Fransa'dan geleceğini söyledi . Gelir gelmez beni arayıp parçayı takacaklarmış. Fakat üzerinden bir aya yakın bir zaman geçmesine rağmen parça gelmedi. Birkaç kere arayarak parçayı sorguladığımda parçanın hala gelmemiş olması ve birkaç hafta daha bekleyecek olmam canımı çok sıktı.

Soner Soner 295 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi3 g

    Değerli Müşterimiz; SONER A., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları