16 Şubat
Yorum Yap
#10139772

Renault Mais Ve Zenginli Bayi Garantili Araçlarının Arkasında Durmuyor

Şirketimize ait Fluence aracımızın arka sol stop lambası içi yosunlanma yaptı çünkü sağ stop lambasında su tahliye kanalı olmasına rağmen sol stop lambasında su tahliye kanalı yoktu. Üretim hatası vardı su toz vb. şeyler dolduğundan yosun birikmişti. Garanti kapsamındaki aracımı 15/02/2018 tarihinde zenginli bayiye götürdüm. Servis ustaları inceledikten sonra hatalı üretim olduğunu kendileri de kabul ettiler. Mais'e bilgi vereceklerini değiştireceklerini söylediler. 16/02/2018 tarihinde sabah erkenden aracımı götürmemi istediler, götürdüm akşama kadar araçsız kaldım arayıp verdikleri cevap ciddiyetsizdi. Renault Mais onay vermedi, değiştiremiyoruz. Madem değişmeyecektiniz ayıplı stop lambasını neden gün boyu aracımı bekletip beni araçsız bıraktınız. Ayrıca şirket olarak Renault ve Dacia olarak 20'ye yakın araç satın aldık. Sattığı araçların arkasında durmazsa asla araç alımı yapmayacağız.

Serkan 3.970 Okunma

Cevaplar

  • Serkan'ın Teşekkür Mesajı02 Mart

    Özellikle beni sürekli arayarak sorunumu çözüme kavuştaran markanın müşteri memnuniyetini sağlayan Renault Mais e ve Fatoş hanıma çok teşekkür ederim. Defalarca sıfır araç almamıza rağmen ilgisiz davranan zenginli bayi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim bir daha zenginli bayisini konum olarak çok yakınında olmama rağmen tercih etmeyeceğim.

  • Serkan23 Şubat

    Zenginli otomotiv dönüş yaptı Mais olarak onay verilmedigini söylediler şimdiye kadar 20 tane Renault ve Dacia satın almıştık ve yetkili servislerini kullanmıştık Renault ve Dacia artık benim için bitmiştir sattığı araçlarının arkasında durmadınız kaybeden siz oldunuz bir daha Renault asla kimseye de tavsiye etmiyorum.

  • Renault Temsilcisi16 Şubat

    Değerli Müşterimiz Sn Serkan D.. Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler