22 Haziran
#12154378

Renault Mais Teknik Serviste Aracın Hasar Görmesi

9 Mayıs'ta servise basit kaporta hasarlı ve çalışır vaziyette bıraktığım araç 22 Haziran'da şanzımanı bozulmuş, tüm döşemeleri ıslatıldığı için çürütülmüş ve küflenmiş, kaporta tamiratı tamamlanmamış, yapılan boyada delik bırakılmış, hasarsız parçası dahi hasarlanıp kaba rötuş yapılmış halde Azizoğlu denen Renault Mais'in yetki verdiği serviste bekletiliyor.
8 yaşındaki ve en çok satılan modelinin kapı fitilini dahi 45 günde sağlayamadılar. Parçasının bol ve ucuz olduğu tamamen yalan, sözde teknik servisleri aracınızı önce bozup sonra sizden para isteyecek kadar saygısız.


Aracın içerisine püskürttükleri su vites kutusuna dolmuş, bunun hasar vermeyeceğini söylüyorlar. Teslim tarihinde bile aracı kontrol ettiğimde tüm kapı kolları ve zeminde su birikintisi vardı. Kutup başları yakılmış önemi yok diyorlar. Eğer su veya akü takviyesi, servis hatası nedeniyle garanti dışına çıkan aracınız varsa benden bilgi-belge isteyebilirsiniz. Renault servislerinin araçlarınıza nasıl zarar verebileceğini görmek istiyorsanız yine e-mailinizi verin bolca video, fotoğraf, yazılı şikayet, görsel anlatım var, e-mail verin yeter.


Akü kutup başlarının yakılması, vites kutusuna su doldurulması, bu iki durumda otomatik şanzıman hasarı için tek başına yeterli neden. Üstelik benden izin almadan vites kutusunu dağıtıp, dağınık halde de bırakmışlar. Yetmezmiş gibi nasıl başardılarsa manuel ikinci viteste kalan otomatik aracı ileri ve geri ittirerek hasarlı halde teslim alanına götürüp bırakmışlar, arızayı iyice arttırmışlar, ne yaptıkları belli değil.


Renault Mais yetki verdiği servislerini denetleyecek tek bir adamı olmadığı, zaten buna da gerek duymadığı için servisin körü körüne fedailiğini yapıyor. Aracınıza verilen zararları ispat ettiğinizde ve telefonda hatırlattığınızda ya susuyorlar ya da hemen başka konuya geçiyorlar, asla yazılı cevap vermemeye başlamışlar, şirket politikaları bu, aynı durumda on binlerce mağdur var, mahkemeye başvurana kadar her türlü şeyi yapıyorlar.

Mehmet Mehmet 3.838 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet07 Temmuz

    Aracı 4 Temmuzda almaya gittiğimde boyadaki delik dahil üç kusur hala duruyordu, sabahtan akşama kadar servise gidip-gelip baskı yaparak ancak akşamında aracı aldım. (çözüm için 23 gün, bir günde çözülecek sorunlar için). 6 Temmuzda aracı liftte kaldırıp baktığımızda arazın şanzımanında yağ sızıntısı vardı, servisten önce olmayan üç arızayı hediye etmişler, sözde ikisini çözmüşler biri kaldı, ne bir daha reanult alırım ne de aldırırım

  • Mehmet25 Haziran

    Sorunumu çözeceklerine dair vaatte bulundular, halen yapılmış bir şey yok, çözdüklerinde - verdikleri sözü tutarlarsa dürüstçe cevaplarımsaygılarımla

  • Renault Temsilcisi24 Haziran

    Değerli Müşterimiz; MEHMET E., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • Mehmet22 Haziran

Ziyaretçi Yorumları