16 Mayıs
#11982914

Renault / Mais Bursa Bayi Ayıplı Araç Satış Çirkinliği!

07/05/2019 tarihinde Manheim üzerinden almış olduğum 2018 model 8.000km’de Renault marka aracı, 08/05/2019 tarihinde Mais Bursa bayisinden saat 17:30’da teslim aldım. İstanbul’a dönüşüm esnasında araçta yoğun balans olduğunu fark ettim ve şaşırdım.


Ertesi gün aracı serviste kontrol ettirdiğimde üzerindeki 4 lastiğin üretim tarihinin 2015 senesine ait olduğu lastiklerin diş derinliklerinin 4 mm dolaylarında olduğu bu da yaklaşık 40-50 bin km yola tekabül eder ve en enteresanı sol arka lastiğin iç dış yapılarak yanaktaki yırtığın saklandığını gördüm ve inanamadım. Anlayacağınız 4 lastik de değiştirilmiş!


Öncelikle aldığım bayiyi aradım, daha sonra Manheim’ı lastiklerin fotoğraflarını gönderdim, doğrudur yapacak bir şeyimiz yok dendi. Geri dönüşlerden anladığım kadarıyla tamamen bilinçli bir şekilde kasten yapıldı zaten bayii gayet durumun farkındaydı. Renault genel merkezini arayıp durumu izah ettiğimde 5 gün sonra destek olunamayacağını bildirdiler. Öncelikle iş ahlakına, etiğe sığmayan ve bir insanı aldatmaya yönelik bu davranışı şiddetle kınıyorum.


Renault markasının bu denli gayri ahlaki tutuma sessiz kalışını anlayabilmek mümkün değil. Mesele lastik değil, şeytanın dahi aklına gelmeyecek bu usulsüzlüğü göz göre göre yapıp bir de çok olağanmış gibi davranılmasını sindiremeyişimdir.


İlk defa Renault aldım, keşke hiç almasaymış ve bu markayı tanımasaymışım. Kesinlikle bir daha bu markanın yanından geçmeyeceğim. 145 bin TL verip üstüne bir de hiçbir marka da yaşamayacağınız çirkinliği yaşatacağını size garanti ediyor Renault. Bugünkü güncel fiyatıyla 19 inc dört lastiğin toplam fiyatı, 4 bin TL’dir. Müşterisine böyle bir zararı yaşatıp kenara nasıl çekilebildiklerini akıl almıyor.

Şamil Şamil 1.306 Okunma 3
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şamil22 Mayıs

    Konu ile ilgili geçen 4 iş günü içerisinde herhangi bir dönüş yapılmayıp, araçta eksik olan bagaj perdesinin de gönderileceği çalışanınız tarafından taahhüt edildiği halde onunla ilgili de aksiyon alınmamıştır! Söylenecek söz bırakmadınız! Üstün ticari meziyetlerinizi, marka değerinizi ve müşteri memnuniyet kriterlerinizi takdir ediyorum.

  • Renault Temsilcisi16 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; ŞAMIL Ç., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları