14 Mayıs
#11968889

Renault Mağduriyetim!

Son 6 aydır ara ara aktif fren sistemi veren aracımı servise her götürdüğümde bir problem göremedik ama garanti bitse bile biz kayda geçtik sorununuzu halledeceğiz diyen firma, garanti bittikten sonra arıza sürekli duruma geçtiğinde götürdüm. Kontrolleri sonrasında problemi 1 yıl önceki tampon ve far değişimine sebep olan ufak bir kazaya bağlayıp, parça değişimi için para talep ettiler. İşin can sıkıcı tarafı kaza sonrası değişmesi gereken parçalar gene Mais tarafından belirlenip değiştirildi ve kaza sonrasında 6 ay boyunca ben hiçbir problem görmedim.


Kazadan tamamen bağımsız başlayan problemi kazaya bağlamaları, hatta parçayı inceleyip parça üzerinde hiçbir darbe kusur bulamadıkları halde kazadan olmuştur gibi tamamen sübjektif bir yaklaşım sergilemeleri ile beni mağdur duruma sokmuşlardır. Garanti esnasında biz kaydı açtık garanti bitse bile yaparız sözleri gerçeği yansıtmıyor. İnsanları mağdur duruma düşürüyorlar. Bu süreçte ayrıca 3 gün boyunca aracımı serviste bırakmak durumunda kaldım ve araçsız kalma mağduriyetim de ayrıca can sıkıcı.

A. A. 797 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • A.22 Mayıs

    Hiçbir geri dönüş olmadığı gibi bugün parçayı kendim bedelini ödeyerek değiştirmek durumunda kaldım.

  • Renault Temsilcisi14 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; A. ÖZGÜR V., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler