Renault Kronik Şanzıman Beyni Arızası

Suleyman Suleyman09 Eylül 12:17

Güç bela biriktirdiğimiz para ile 2013 Fluence aldık araç yormadan kullanıldı her zaman. Bir anda vites kutusunu kontrol ettirin, EDC kontrol ettirin gibi arızalar göstermeye başladı. Kontağı kapatınca arıza gidiyordu. Bende Renault araçlar üzerine çalışan bir tamircide aracı bilgisayarlı kontrole götürdüm ve bana şanzıman beyninin değişmesi gerektiğini söylediler. 

Renault Hatay servisine şikayet maili yolladım. Gelen geri dönüşte kendilerinde bakım yaptırmadığımız için bunu karşılayamayacaklarını, kendilerinde bakım yapanların daha öncelikli olduğunu söylediler. Böylesine köklü bir marka kendi kronik sorunu olan bir arıza için Umarım daha fazla mağdur edip bizi Renault'tan daha fazla soğutmaz.

Cevaplar

Renault Logo Renault 09 Eylül 13:25

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Suleyman 11 Eylül 22:48  

    Halen mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler